Sieci apteczne zyskują dominującą pozycję na rynku aptek w Polsce

Data dodania: 4 września 2013
Kategoria:

Jak wynika z raportu PMR pt. „Dystrybucja na rynku farmaceutycznym w Polsce 2013. Wpływ ustawy refundacyjnej i prognozy rozwoju na lata 2013-2015”, ostatni rok był okresem dynamicznego rozwoju sieci aptecznych w Polsce.

Zmieniające się na niekorzyść otoczenie rynkowe (zwłaszcza po wejściu w życie ustawy refundacyjnej) sprawia, że niezależnym aptekom coraz trudniej jest działać na rynku. Dlatego w przyszłości PMR przewiduje dalszy rozwój różnych form współpracy między aptekami.

Największe sieci apteczne należą do hurtowni

Na polskim rynku farmaceutycznym wyróżnić można dwa rodzaje sieci aptecznych. Pierwszą grupę stanowią sieci powiązane z hurtowniami. Kilka z nich, należących do czołowych graczy na polskim rynku (Pelion, Farmacol, ACP Pharma/Mediq – obecnie przejmowane przez Neukę/Pentę), liczy po kilkaset placówek. Na rynku operują również mniejsze sieci apteczne, należące do regionalnych hurtowni. Przykładowo krakowska hurtownia Hygieia posiada sieć składającą się z kilkunastu placówek zlokalizowanych na trenie Krakowa.

Na skutek wprowadzenia w 2004 r. przepisu Prawa Farmaceutycznego dotyczącego możliwości posiadania tylko 1% aptek w jednym województwie przez jeden podmiot, firmy, które dążą do rozbudowania swoich sieci aptecznych w różny sposób starają się ominąć ten przepis. Zakładają one nowe apteki wykorzystując różne powiązania kapitałowe i inne powiązania zawarte na podstawie umów cywilnoprawnych.

Drugą grupę sieci aptecznych tworzą apteki nie mające powiązań z hurtowniami (tzw. niezależne). W tej grupie żaden z graczy nie kontroluje więcej niż 100 aptek, a przeważającą część stanowią sieci liczące poniżej 20 placówek.

Sytuację aptek pogorszyła ustawa refundacyjna

Ustawa refundacyjna wpłynęła znacząco na obniżenie się przychodów hurtowni farmaceutycznych (głównie za sprawą obniżenia marży i spadku sprzedaży leków).

Dodatkowo sytuację aptek pogarsza zaostrzenie się warunków współpracy z hurtowniami farmaceutycznymi, które same borykają się ze skutkami ustawy refundacyjnej, np. zmniejszenie częstotliwości dostaw, skrócenie terminów płatności, obniżenie limitów kredytowych i ogólna zmiana warunków handlowych.

Sieci apteczne również odczuły spadek przychodów po wejściu w życie ustawy refundacyjnej. W związku z nowymi regulacjami prawnymi nie mogą już one negocjować u producentów i hurtowni lepszych warunków dostaw leków refundowanych i oferować ich w bardzo niskich cenach, czym przyciągały wielu klientów. Ponadto, apteki sieci aptecznych często znajdują się w najdroższych lokalizacjach miast – często w centrach handlowych. Koszty prowadzenia działalności są w takich lokalizacjach nawet o 30% wyższe niż np. na osiedlach mieszkaniowych.

Sieci apteczne zyskają połowę rynku?

W ocenie PMR, w związku z dynamicznym rozwojem sieci aptecznych, ich udział wartościowy w polskim rynku farmaceutycznym może w ciągu najbliższych kilku lat przekroczyć 50%. PMR przewiduje zarówno powstawanie nowych sieci aptecznych, jak i wzrost liczby placówek w istniejących już sieciach. Plany rozwojowe mają na przykład Apteki Zdrowit, Ziko Apteki, Grupa Moja Farmacja, Grupa Apteki Curate czy też Grupa Bliska Apteka.  

Penta umacnia swoją pozycję

Najważniejszym wydarzeniem ostatnich miesięcy na polskim rynku dystrybucji farmaceutycznej była transakcja sprzedaży części hurtowej i detalicznej ACP Pharma/Mediq w Polsce. Zakupu, od funduszu Advent International, dokonała Neuka, która zapłaciła za Mediq 432 mln zł. Jednocześnie, Neuka zawarła umowę z Pentą, funduszem private equity, na sprzedaż części aptecznej Mediq, za 228,7 mln zł. Obecnie obie transakcje są przedmiotem oceny Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Po ewentualnym przejęciu około 270 aptek własnych i franczyzowych Mediq, Penta znacznie umocni swoja pozycję na polskim rynku sieci aptecznych, gdzie działa poprzez Dr. Max (prowadzi sieć około 70 aptek). Fundusz przewiduje, że rebranding placówek Mediq zajmie około roku, od momentu oficjalnego zakończenia transakcji. Jednocześnie, Penta wciąż przygląda się polskiemu rynkowi aptecznemu i nie wyklucza w przyszłości przejęć kolejnych, mniejszych graczy.

Zobacz nasz katalog sieci franczyzowych i upewnij się która franczyza będzie dla Ciebie najlepsza.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design