Rejestracja i prowadzenie spółki w UK. Jak to wygląda?

Data dodania: 23 października 2017
Foto: Tax Angels

Czy łatwo jest prowadzić spółkę w UK? Jak ją zarejestrować? O czym trzeba pamiętać? O tym wszystkim w dzisiejszym artykule.

Najczęstszymi rodzajami firm, jakie występują w Wielkiej Brytanii, są Self Employed oraz Limited Company. Self Employed jest najprostszą formą prowadzenia działalności na wyspach. Jest to również najlepsza forma prowadzenia swojej działalności gospodarczej dla wszystkich tych, którzy dopiero zaczynają swoją biznesową karierę.

Kilka słów o Self Employed

Self Employed jest jednoosobową działalnością gospodarczą – jej polskim odpowiednikiem jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Rejestrację jako Samozatrudniony (tak należy tłumaczyć na nasz język ten rodzaj działalności) mogą jedynie osoby, które przebywają na terenie Wielkiej Brytanii. Ten rodzaj działalności należy zarejestrować w przeciągu 3 miesięcy od dnia rozpoczęcia naszej działalności.

Istotną informacją jest fakt, że Self Employed nie przekreśla możliwości zatrudnienia się w innej firmie – i to w oparciu o umowę o pracę. Daje to możliwość pracowania nie tylko u siebie, ale również u kogoś innego. Przy rocznym rozliczeniu podatkowym konieczne jest wówczas przedstawienie nie tylko zysków wypracowanych przez siebie, ale również dochodów z tytułu umowy o pracę.

Osoby samozatrudnione muszą odprowadzać podatek od osób fizycznych – personal income tax – jak również ubezpieczenie społeczne – National Insurance. Osoby takie muszą również składać roczne rozliczenie podatkowe – zawsze po zakończeniu roku podatkowego wypadającego na 5 kwietnia każdego roku. W Wielkiej Brytanii dochody do 10 600 funtów są zwolnione od opodatkowania.

Stawka podatkowa w wysokości 20% dotyczy dochodów pomiędzy 10 600 – 42 385 funtów. Najwyższy podatek, 30%, przeznaczony jest dla zysków powyżej 42 386 funtów. Równie istotną informacją dla osób samozatrudnionych jest konieczność prowadzenia odpowiedniej dokumentacji finansowej, jak również przechowywanie wszelkich dokumentów oraz rachunków przez okres 5 lat. Istotną informacją jest również konieczność zarejestrowania się jako płatnik VAT, jeżeli w przeciągu ostatnich 12 miesięcy nasz dochód przekroczy 82 tysiące funtów.

Inna możliwość

Drugą popularną działalnością na wyspach jest Private Limited Company (w skrócie LTD) – jest to odpowiednik naszej polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. LTD jest najpopularniejszą oraz dużo bardziej prestiżową formą działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii. Zarejestrowanie spółki LTD możliwe jest w Companies House – jest to Polski odpowiednik Krajowego Rejestru Sądowego.

Istotną informacją jest fakt, że LTD można założyć oraz prowadzić, nawet jeżeli nie jest się mieszkańcem Wielkiej Brytanii. Rejestracja spółki tego rodzaju możliwa jest przez jedną osobą – będącą np. Dyrektorem i Udziałowcem.

Limitem koniecznym do założenia tego rodzaju spółki, jest konieczność posiadania przez Limited Company minimum jednego dyrektora oraz minimum jednego udziałowca. Konieczne jest również posiadanie adresu firmy na wyspach, jak również umieszczenie w nazwie spółki na jej końcu Limited lub Ltd.

Więcej informacji na temat zakładania firmy w Wielkiej Brytanii, jak również pomocy w tym zakresie można znaleźć na stronie TaxAngels – Firma w Anglii dzięki nim będzie niezwykle łatwa do założenia.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design