Rady dla początkujących w biznesie

images/stories/2015/pieniadze_05_med.png
Rady dla początkujących w biznesie

Przy poszukiwaniu „kasy na pierwszy biznes” należy pamiętać o trzech podstawowych zasadach:

1. bez oszczędności nie warto porywać się na zakładanie firmy,

2. istotnym elementem decyzji o rozpoczęciu własnej działalności jest realne oszacowanie, jaki kapitał będzie potrzebny na inwestycję w utworzenie firmy oraz na finansowanie kosztów jej bieżącego funkcjonowania w pierwszym okresie działania; ważny jest także okres zwrotu tego kapitału,

3. zewnętrzne finansowanie nie może być jedynym źródłem finansowania firmy na etapie startu jej działalności; konieczne jest posiadanie znaczącego wkładu własnego, którego uzupełnieniem jedynie może być finansowanie zewnętrzne. Niestosowanie się do tych zasad jest szczególnie niebezpieczne w przypadku zamiaru utworzenia firmy w oparciu o własny, niesprawdzony jeszcze w praktyce pomysł na biznes i prowadzenia jej przez właściciela nie posiadającego żadnego doświadczenia w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.

Finansowanie zewnętrzne nie może być jedynym źródłem środków na start działalności gospodarczej, ponieważ:

1. pozyskanie go na ogół trwa a (od kilku do kilkunastu miesięcy),

2. zawiera różne ograniczenia i wymagania co do terminu i sposobu wydatkowania pozyskanych środków i rozliczenia ich wykorzystania.

Osoby bez doświadczenia biznesowego zainteresowane uruchomieniem własnej działalności gospodarczej mogą mieć realny kłopot z oszacowaniem kwoty kapitału potrzebnego do startu i rozruchu firmy oraz z równoczesnym sprostaniem wszystkim wymogom stawianym przez źródła finansowania zewnętrznego co do sposobu i terminów wykorzystania i rozliczenia otrzymanych środków. Dla takich osób pomocnym rozwiązaniem jest staranny wybór i zakup licencji franczyzowej w celu poprowadzenia firmy działającej w ramach sieci franczyzodawcy.

Rzetelnie działające sieci franczyzowe mają coraz częściej przygotowane wsparcie finansowe na start dla swoich franczyzobiorców w postaci:

  • korzystnego kredytu towarowego,
  • zawieranych przez franczyzodawcę (a więc korzystniejszych) centralnych umów z firmami leasingowymi na zakup wyposażenia dla placówek franczyzowych,
  • kredytów bankowych na start.

Jeśli ktoś koniecznie chce (albo musi) uruchomić własną działalność gospodarczą, a nie ma doświadczenia w tym zakresie to - moim zdaniem - warto poświęcić dużo czasu na przegląd funkcjonujących na rynku ofert franczyzowych pod kątem swoich możliwości finansowych oraz zainteresowań i wybrać taki rodzaj działalności i taką sieć franczyzową, która pozwoli na bezpieczny start z własną działalnością gospodarczą. Wtedy też można rozważyć skorzystanie z któregoś ze źródeł finansowania zewnętrznego, traktując je jako uzupełnienie własnych środków na start.

Kazimiera Krawczyk

Zobacz nasz katalog sieci franczyzowych i upewnij się która franczyza będzie dla Ciebie najlepsza.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design