Młode osoby, które są świeżo po szkole lub studiach zmagają się z wyzwaniem wejścia na rynek pracy. Jedną z opcji jest oczywiście zatrudnienie się „na etacie”, jednak dla niektórych nie jest to zbyt atrakcyjne wyjście. Wielu początkujących na rynku pracy chciałoby przekuć zdobyte wykształcenie oraz wiedzę w opłacalny biznes, w którym mogliby działać na własny rachunek. Istotnym problemem w młodym wieku może być jednak dość mocno ograniczony budżet, a także brak know-how biznesowego, na który kandydaci na przedsiębiorców dopiero zaczynają pracować. Jak pogodzić chęć rozwoju i zarobku z tymi realnymi przeszkodami? Oto nasze pomysły na biznes dla młodych!
Zanim założysz własny biznes w młodym wieku, należy się do tego odpowiednio przygotować. Warto rozpocząć od informacji na temat samego zakładania działalności gospodarczej. Obecnie procedura ta jest znacznie uproszczona w porównaniu do tego, jak wyglądało to jeszcze kilka lat temu, a większość formalności bez problemu można załatwić online za pośrednictwem rządowych stron .gov.
W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej konieczne jest zarejestrowanie się w CEIDG. Nazwa firmy musi zawierać imię i nazwisko danej osoby. Oprócz tego niezbędne jest podanie adresu działalności, co wiąże się z obowiązkiem posiadania tytułu prawnego do nieruchomości, która się pod nim mieści.
Rejestrując firmę, musisz przypisać do niej również określony kod PKD – Polskiej Klasyfikacji Działalności. Należy wybrać taki, który będzie najlepiej odpowiadać charakterowi głównej działalności, czyli tej, która ma przynosić Twojej firmie największy dochód. Niezbędny będzie również wybór formy opodatkowania. Do wyboru masz zasady ogólne, stawkę liniową oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Wybrać należy też formę prowadzonej księgowości. W tym zakresie warto zasięgnąć porady księgowego lub innego specjalisty, który dobierze najlepsze rozwiązania do indywidualnego charakteru danej działalności.
Jako przedsiębiorca musisz odprowadzać również składki do ZUS. Początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z Ulgi na start obowiązującej przez 6 pierwszych miesięcy działalności, która zwalnia z konieczności płacenia części z nich. Oprócz tego przez kolejne 24 miesiące można płacić obniżone składki od preferencyjnej podstawy.
Biznes w młodym wieku często wiąże się z ograniczeniami finansowymi, w związku z czym dobrym pomysłem będzie poszukanie zewnętrznego finansowania na start. Środki można pozyskać z co najmniej kilku źródeł. Każdy pomysł na firmę dla młodych aktywnie wspiera samo państwo. Jeśli jesteś zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy, warto rozpocząć starania o finanse właśnie w tym miejscu. Obecnie możliwe jest uzyskanie nawet do 50 tysięcy złotych. Jedyną przeszkodą jest w tym zakresie fakt, że oferty poszczególnych urzędów mogą się różnić, a także konieczne jest trafienie na otwarty nabór.
Szeroki zakres dotacji na pomysły na biznes w młodym wieku dostępny jest w ramach środków unijnych. Prowadzone są takie programy, jak „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”, czy JEREMIE. W ich ramach można pozyskać dofinansowanie w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, jednak konieczne jest spełnienie wymogów formalnych, w tym przedstawienie biznesplanu. Jeśli Twój pomysł na biznes dla młodych opiera się o nowoczesne technologie, warto postarać się też o środki prywatnych inwestorów wspierających start-upy.
Inspiracje dotyczące własnego biznesu możesz znaleźć również na naszej stronie internetowej. Sprawdź opisane przez nas 70 pomysłów na biznes.
Gdy wiesz już, jak założyć firmę w młodym wieku, lecz wciąż nie masz pomysłu na to, czym miałaby się zajmować, warto w czasie jego poszukiwania kierować się kilkoma zasadami. Podstawową poradą, jaką udziela większość przedsiębiorców, którym udało się osiągnąć sukces, jest konieczność wykazania się zamiłowaniem i pasją do swojej pracy. Wybierając rodzaj działalności, pokieruj się zatem swoimi zainteresowaniami lub kierunkiem, jaki obrałeś w czasie swojej edukacji. Pomyśl, do jakiej grupy klientów może trafić Twoja usługa lub produkt i sprawdź, czy ma on szansę powodzenia na danym terenie. Warto sprawdzić chociażby dostępność firm konkurencyjnych. Pomyśl też szerzej o swojej karierze zawodowej. Zastanów się, czy Twoja pierwsza firma ma być jedynie etapem przejściowym lub sposobem na dorobienie sobie, czy wiążesz z nią nadzieje na długie lata.
Wiele ciekawych pomysłów na pierwszą działalność dostarczy Ci nasz katalog franczyz. Franczyza to forma działalności ciesząca się dużym powodzeniem wśród początkujących przedsiębiorców, ponieważ umożliwia uruchomienie własnej firmy nawet z ograniczonym budżetem. Minimalizuje też ryzyko związane ze zbyt dużą konkurencją, a wiedza franczyzodawców pozwala łatwo i szybko uzupełnić brakujący know-how. Co istotne, wśród ofert franczyzowych znajdziesz nawet pomysł na własną działalność w domu, bez konieczności posiadania czy wynajmowania lokalu.
Jeśli masz predyspozycje do pracy o charakterze doradczym/handlowym, pomysł na firmę dla młodych możesz odnaleźć np. w branży ubezpieczeniowej, gdzie koszty początkowe w najmniejszych pakietach i bez własnego lokalu sięgają nawet zaledwie kilkuset złotych. Osoby biegle władające językami obcymi czy posiadające wykształcenie pedagogiczne, świetnie sprawdzą się we wszelkiego rodzaju franczyzach edukacyjnych. Jeśli udało Ci się zaoszczędzić nieco więcej niż kilka tysięcy złotych lub pozyskałeś dofinansowanie, pomysł na biznes w młodym wieku znajdziesz też w gastronomii.
Przeanalizuj swoje mocne i słabe strony, poznaj możliwości pozyskania dodatkowych środków, a także sprawdź, jakie pomysły na biznes dla młodych pokrywają się z Twoimi umiejętnościami i zainteresowaniami. Być może to właśnie franczyza pozwoli Ci odnaleźć sposób na zarobek, który będzie dla Ciebie satysfakcjonujący nie tylko finansowo, ale również pod względem rozwoju zawodowego.
Dołącz do newslettera
Ważne linki
Na skróty
Katalog franczyz
Kwoty inwestycji