Funkcje witryny sklepowej

Autor: Redakcja
Data dodania: 25 lutego 2008
Kategoria:

Wygląd witryny sklepowej jest ważną częścią visual merchandisingu. Okno wystawowe spełnia znaczącą rolę w wizualizacji całego punktu sprzedaży, w dużej mierze to właśnie od jego wyglądu zależy czy potencjalny klient zainteresuje się ofertą asortymentową sklepu, czy wejdzie do środka.

 Z badań wynika, że aż 23% zakupów motywowanych jest wystawą sklepową, co trzeci przechodzień często zwraca uwagę na ciekawą wystawę sklepową. 80 % badanych deklaruje że wchodzi do sklepu pod wpływem wystawy. Dane potwierdzając więc ogólną zasadę „witryna wizytówką sklepu”.

Prawidłowa wizualizacja witryny powinna spełniać następujące funkcje:

  • Informacyjną (witryna powinna informować o dostępnym w sklepie asortymencie, o panujących trendach w modzie, o panującym sezonie, o promocjach/wyprzedażach/nowej kolekcji)
  • Wyróżniającą (witryna powinna wyróżniać się na tle innych okien wystawowych, przedstawiać ciekawy, oryginalny koncept wizualny)
  • Zachęcającą (witryna swoim wyglądem powinna zachęcać klienta do wejścia do środka punktu sprzedaży)
  • Przekonującą (witryna swoim wyglądem powinna utwierdzać potencjalnego klienta w przekonaniu iż dany sklep i znajdujący się w nim asortyment jest najatrakcyjniejszy)
  • Przypominającą (witryna wyglądem powinna przypominać o zbliżających się świętach, sezonach,  itp.)

Pamiętając o głównych funkcjach jakie spełniać ma okno wystawowe nie można zapomnieć o jego zmienności. Visual Merchandiserzy planujący ekspozycje w witrynie sklepowej kierują się:

  • Motywami przewodnimi- okazjami (np. Boże Narodzenie, Walentynki)
  • Sezonami (wprowadzenie kolekcji wiosna, lato, jesień, zima)
  • Promocjami (wystawa związana z wyprzedażą sezonową, obniżką cen)
  • Nowościami (wprowadzenie do sprzedaży nowej linii produktów, nowych modeli, nowej kolekcji)
  • Charakterem sklepu (sklep sportowy, drogeria, sklep RTV AGD)

Wzrok jest najsilniejszym bodźcem człowieka, za jego pośrednictwem przekazywane jest ok.80 % informacji do umysłu. W projektowaniu wyglądu okna wystawowego konieczne jest więc użycie elementów wizualnych takich jak odpowiednie oświetlenie, ruch, barwa oraz ogólne zasady estetyki. Witryna sklepowa musi być atrakcyjnym obrazem, przyciągać wzrok klienta jak  również korespondować z jego potrzebami. Wygląd witryny musi być adekwatny do zainteresowań grupy docelowej klientów danego sklepu. Jeśli okno wystawowe spełni oczekiwania, potrzeby obserwatora, chętnie wejdzie on do wnętrza punktu sprzedaży, będzie bardziej skłonny do zakupów w danym sklepie .

Przy projektowanie wystawy sklepowej należy kierować się ogólnymi zasadami    projektowania tj. równowagą, formą, światłem, przestrzenią, kolorem, ruchem, dynamiką. (więcej w artykule pt: „Visual Merchandising- zasady projektowania” oraz wziąć pod uwagę wykorzystanie różnorodnych form reklamy do których należą: T-sign- neony zewnętrzne, lightbox- lampy neonowe zewnętrzne, flagi, windowframes - nalepki obramowujące okno, blow-up - neonowe plansze i inne.
Witryna sklepowa jest jednym z droższych środków promocyjnych, wydatki związane z zakupem elementów dekoracyjnych, oświetlenia, koszty usług dekoratorów, montażystów jak i koszty ubezpieczenia eksponatów są duże. Warto jednak poświęcić wystawie sporo uwagi, ponieważ obrze zaprojektowana przynosi efekty.

Sabina Kobus, 25.02.2008.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Uncategorised

Data dodania: 26 października 2017
taniarachunkowosc.pl ma 100 oddziałów franczyzowych
Data dodania: 10 lipca 2017
Od paczki do globalnego biznesu
Data dodania: 7 lipca 2017
Tanie franczyzy mają moc
Data dodania: 5 stycznia 2016
Nasz sklep

zobacz więcej

Data dodania: 30 listopada 2022
Polacy chcą żyć zdrowo, przedsiębiorcy mogą na tym zarobić
Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram