Franczyzobiorcy zachłannością nie grzeszą

Data dodania: 19 lipca 2011
Kategoria:

Połowa z nich zadowoli się miesięcznymi zyskami w granicach 4 -10 tys. zł, a kolejne 15 proc. jeszcze niższymi – wynika z sondy portalu FranczyzawPolsce.pl.

W naszej ostatniej sondzie, w której padło blisko 1400 głosów, pytaliśmy franczyzobiorców oraz osoby zainteresowane prowadzeniem biznesu na zasadzie franczyzy, jaki poziom miesięcznego zysku netto byłby dla nich satysfakcjonujący. Najczęściej wybieraną odpowiedzią był przedział 6 – 10 tys. zł (blisko 28 proc.), a zaraz za nim 4 – 6 tys. zł (blisko 23 proc.).

Do wyboru były znacznie wyższe kwoty, tak więc wyniki sondy wskazują na to, że potencjalni franczyzobiorcy dość rozsądnie i realnie podchodzą do możliwości generowania zysków przez biznesy franczyzowe, mając świadomość, że większość z nich nie przynosi przysłowiowych kokosów. Zazwyczaj zyski są proporcjonalne do nakładów inwestycyjnych poniesionych na starcie.

Jeśli ktoś zainwestuje kwotę do 50 tys. zł, zwykle może liczyć na zwrot w ciągu roku, co pokazuje, że miesięczne zyski będą oscylować wokół 4-5 tys. zł. Tak jest np. w przypadku Fornetti. Zwrot w ciągu roku ma następować także w przypadku inwestycji w sklep ze sprzętem ortopedycznym Galeria Zdrowia, z tym, że na wstępie trzeba zainwestować w niego 100 tys. zł. Średnie miesięczne zyski będą za to na poziomie ponad 8 tys. zł.

Biznesów zwracających się w rok nie ma jednak bardzo wiele. Za atrakcyjny okres zwrotu w przypadku biznesu franczyzowego uchodzi przede wszystkim okres do dwóch lat. Tyle może trwać zarówno w przypadku pizzerii za ok. 200 tys. zł, jak i restauracji z jedzeniem na wagę za ok. 400 tys. zł. To pokazuje, że właściciele tych drugich mogą liczyć na średni miesięczny zysk na poziomie 15 – 20 tys. zł.

Osób, którym satysfakcję zapewnią dopiero bardzo wysokie zyski, jest jednak stosunkowo niedużo wobec tych, które zadowolą się mniejszymi kwotami. Między 15 a 20 tys. zł zysku miesięcznie chciałoby osiągać 6 proc. potencjalnych franczyzobiorców, ponadto 12,7 proc. liczy na zyski przekraczające ten poziom. Jednak taki sam odsetek głosujących (ponad 12 proc.) jest skłonny zadowolić się zyskami między 2 a 4 tys. zł. Za najmniej atrakcyjny uznano poziom zysków do 2 tys. zł, ale są i takie osoby, które byłyby z niego zadowolone.

Joanna Cabaj - Bonicka

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design