Empik rozwija sieć partnerską

Data dodania: 27 sierpnia 2010
Kategoria:

W sumie w tym roku sieć Empik ma powiększyć się o 26 sklepów w płytami, książkami i multimediami. Najwięcej otwarć zaplanowano w końcówce roku.

Na koniec czerwca w Polsce funkcjonowały 153 Empiki, z czego 32 to salony partnerskie. Od początku tego roku sieć powiększyła się o osiem sklepów. Wszystkie nowe otwarcia dotyczyły właśnie salonów partnerskich. Jest to zgodne z założeniami właściciela sieci – Narodowego Funduszu Inwestycyjnego Empik Media & Fashion – który w 2010 r. zamierza rozwijać salony Empik przede wszystkim przy współpracy z lokalnymi partnerami.

Firma zapowiada kolejne otwarcia jeszcze w tym roku. W trzecim kwartale ma powstać 5 Empików, zaś w czwartym – aż 13. Są one otwierane głównie w mniejszych miejscowościach (30-100 tys. mieszkańców), gdzie jest niewielka konkurencja oraz spory potencjał rynku. Sklepy partnerskie mają mniejszą powierzchnię niż Empiki w największych miastach (średnia powierzchnia Empiku to ponad 500 mkw., zaś Empiku partnerskiego – 250 mkw.).

Niezależnie od procesu otwierania nowych salonów partnerskich w małych miastach, Grupa zamierza dodatkowo przekształcić kilkadziesiąt istniejących salonów własnych na formaty partnerskie.

Taka formuła współpracy jest rozwijana w Grupie Empik od 2007 roku. Na czym ona polega? To Grupa Empik inwestuje w punkt sprzedaży, np. w II kwartale br. otwarcie 5 salonów partnerskich kosztowało ją ok. 1,5 mln zł. Lokalny partner jest zaś agentem, który, prowadząc własną działalność gospodarczą, kieruje pracą salonu. Jego zarobek stanowi prowizja od sprzedaży. Jak podaje w jednym z artykułów „Forbes Polska”, jest to ok. 7-10 proc. od obrotu.

Wymagania stawiane takim osobom to znajomość rynku kultury (umiejętność doboru oferty do lokalnych potrzeb i oczekiwań), doświadczenie w handlu detalicznym produktami kultury, a także wiedza na temat standardów obsługi klienta oraz umiejętność kierowania małym zespołem.

Czy tego typu biznes się dziś w Polsce opłaca? Wiele na pewno zależy od rozwoju sprzedaży mediów i rozrywki przez Internet. Coraz więcej klientów wybiera ten kanał, o czym świadczą chociażby wyniki Empik.com – sprzedaż tego sklepu internetowego rośnie o ponad 80 proc. rok do roku. Tymczasem przychody tradycyjnych placówek się kurczą, zwłaszcza jeśli porównany wyniki dla takiej samej liczby sklepów (czyli bez nowych otwarć). W pierwszym kwartale 2010 r. sprzedaż w Empikach była niższa o 1,6 proc. niż w I kw. 2009 (dla analogicznej liczby sklepów), zaś w drugim kwartale spadła o 7,6 proc.

Trudno jednak z całą pewnością stwierdzić, czy jest to długotrwały trend. Na wyniki na pewno cały czas oddziałuje kryzys, kóry przyczynił się do spadku przychodów w wielu branżach. Na negatywny trend w sprzedaży za drugi kwartał br. wpłynęła także kwietniowa żałoba narodowa.

Struktura sprzedaży w Empikach kształtuje się obecnie następująco: ok. 46 proc. stanowi sprzedaż książek, 14 proc. - prasy, po ok. 10-11 proc. mają trzy kategorie, tj. artykuły papiernicze, multimedia oraz płyty. Pozostałą część sprzedaży (ok. 7 proc.) generują filmy. Najwyższa marża – blisko 50 proc. – uzyskiwana jest na książkach oraz artykułach papierniczych.

Joanna Cabaj - Bonicka

Nie wiesz która franczyza będzie dla Ciebie najlepsza? Zobacz nasz katalog franczyz i wybór stanie się prosty.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design