Spar chce wycofać się z Polski

Data dodania: 2 października 2023
Kategoria:
Foto: SPAR GROUP

W ubiegłym tygodniu południowoafrykańska spółka Spar Group przekazała, iż podejmuje strategiczne działania w kierunku sprzedaży swojego biznesu w Polsce.

Zarząd rozważał różne opcje biznesowe w Polsce i miał ogłosić decyzję we właściwym czasie. Po dokonaniu oceny i rozważeniu wszystkich opcji uważamy, że w najlepszym interesie grupy i akcjonariuszy leży zaangażowanie się w proces zbycia jej udziałów w Polsce - przekazują przedstawiciele SPAR Polska w oficjalnym komunikacie.

W naszym kraju Spar Group trzy lata temu przejęła sklepy Piotr i Paweł. Jednak polski biznes cały czas generował straty.

Aktualnie sieć Spar liczy 212 sklepów, w tym 45 działających na stacjach AVIA. Oprócz tego firma posiada producenta dań gotowych oraz dwa regionalne centra dystrybucyjne obsługujące region południowej i środkowej Polski.

Utrzymując pozytywne nastawienie do możliwości i perspektyw rozwoju handlu detalicznego na dynamicznym i rosnącym rynku w Polsce zespół zarządzający i pracownicy Spar będą nadal pracować zarówno nad wzrostem, jak i rozwojem działalności Spar w Polsce. W celu zapewnienia dalszej obecności marki SPAR w Polsce, bezpieczeństwa kontrahentów, partnerów detalicznych oraz zespołu w Polsce, jak również utrzymania obecnego polskiego biznesu Spar, The Spar Group potwierdziła, że nadal będzie zapewniać wymagane wsparcie dla Spar Polska do czasu sfinalizowania procesu znalezienia odpowiedniego i wiarygodnego inwestora – podano w komunikacie prasowym. Kolejne informacje będą podawane do wiadomości publicznej "w miarę postępu procesu".

W okresie od 1 października 2022 r. do 25 sierpnia 2023 r. obroty polskiego oddziału Spar wzrosły o 5 proc. w lokalnej walucie. Spar Group, oprócz Republiki Południowej Afryki, działa również w pięciu innych krajach afrykańskich, Irlandii, południowo-zachodniej Anglii, Szwajcarii i na Sri Lance. Spółka jest notowana na giełdzie w Johannesburgu.

Sieć handlowa Spar International powstała na początku lat 30. XX wieku w Holandii. Obecnie pod tym szyldem działa ponad 12,5 tys. sklepów w ponad 40 krajach.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design