Receptura KFC dla każdego?

Data dodania: 31 sierpnia 2016
Kategoria:
Foto: pixabay.com

2/3 łyżeczki soli, 1/2 łyżeczki tymianku, 1/2 łyżeczki bazylii... - tak zaczyna się ujawniony przypadkowo przepis na super-hiper-tajną łamane na specjalnego znaczenia panierkę KFC. Chyba.

Zaczęło się niewinnie. Jeden z krewnych Harlanda Sandersa - twórcy i założyciela KFC - udzielił wywiadu dziennikarzowi gazety Chicago Tribune. Ciotką Joe Lendingtona była Claudia Lendington - druga żona Sandersa. Podczas rozmowy Joe pokazał dziennikarzowi jej notatnik, gdzie obaj znaleźli listę 11 składników panierki. Joe Lendington potwierdził, że chodzi właśnie o tę legendarną panierkę, która stałą się jedną z podwalin sukcesu Kentucky Fried Chicken. Nadmienił nawet, że mieszał jej składniki, gdy był małym chłopcem. Twierdzi, że pomagał wujowi i ciotce, pracując na strychu nad garażem Sandersów. Joe nie miał nic przeciwko temu, by dziennikarz podał przepis dalej. Cóż, w takim razie poznajmy go wszyscy. W 2 filiżankach mąki należy rozprowadzić:

2/3 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki tymianku
1/2 łyżeczki bazylii
1/3 łyżeczki oregano
1 łyżeczka soli selerowej
1 łyżeczka pieprzu czarnego
1 łyżeczka gorczycy
4 łyżeczki suszonej papryki
2 łyżeczki soli czosnkowej
1 łyżeczka proszkowanego imbiru
3 łyżeczki białego pieprzu

Doniosłość tego odkrycia deprecjonuje samo KFC, które od lat strzeże receptury, twierdząc, że oryginał przepisu spoczywa w sejfie. Cóż, może nie jest to jedyna kopia? Również pan Lendington lekko się zreflektował - mówi obecnie, iż nie wie czy to jest w rzeczywistości oryginalny przepis. Wcześniej twierdził jednak, że najbardziej oryginalnym składnikiem jest biały pieprz, który w latach 50. był mało znany i rzadko wykorzystywany. Dodaje też, że Sanders był człowiekiem dość skąpym, bo Joe w zamian za pracę na strychu mógł się kąpać w basenie Sandersów. Niezbyt wysoka cena.

Warto przy okazji zauważyć, że Sanders był fatalnym biznesmenem, zdradzał żonę i podczas kłótni śmiertelnie postrzelił właściciela konkurencyjnej stacji benzynowej. Swój koncept sprzedał zaledwie za 2 mln dolarów, później próbował dochodzić od KFC znacznie większej sumy. Na dodatek firma prawdopodobnie nie wykorzystuje dziś jego przepisu, czyli „sekretnej mieszanki 11 ziół i przypraw”. Mówił to sam Sanders, określając przepis KFC jako coś, co nie smakowałoby nawet jego psom.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design