Ile jest w Polsce firm?

Data dodania: 25 stycznia 2016
Kategoria:
Foto: pixabay.com

Pytanie ile jest w Polsce firm może się wydawać dziwne. Wszak wszyscy wiedzą, że w Polsce działa... I tu właśnie zaczynają się schody. Każda publiczna instytucja podaje inną liczbę. Według jednych jest to 1,2 mln, inni mówią o 1,5 mln, 1,8 mln, równie uprawnione są liczby zbliżone do 3 milionów.

Problem bierze się z tego, że każda instytucja publiczna prowadzi własną statystykę, nie konsultując jej z innymi organami. A przy okazji większość tych danych jest od dawna nieaktualna. A może część się dubluje? Przyjrzyjmy się tej sytuacji.

Według powszechnego mniemania Polacy są przedsiębiorczym narodem i w zasadzie nie można przejść od skrzyżowania do skrzyżowania nie potykając się o kilku mniejszych lub większych biznesmenów.

GDZIE JESTEŚMY REJESTROWANI?

Każdy przedsiębiorca musi odnotować swoją działalność w kilku rejestrach. Najważniejsze są Krajowy Rejestr Sądowy (KRS), Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) oraz Rejestr Przedsiębiorców Zagranicznych.

KRS składa się z trzech osobnych filarów. Są to: rejestr przedsiębiorców, rejestr stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej a także rejestr dłużników niewypłacalnych. Żeby było śmieszniej cały projekt prowadzony jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W KRS-ie rejestrowane są spółki, czyli następujące rodzaje działalności: spółka jawna, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka partnerska, spółka akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz oddział przedsiębiorstwa zagranicznego.

KRS udostępnia publicznie informacje o statusie prawnym podmiotu, jego reprezentacji i podstawowych danych finansowych. Uwaga – jeśli chcemy wyszukać firmę w KRS-ie przez internet nie dajmy się zwieść portalom udającym ten oficjalny. Jego adres w sieci zaczyna się od literek ems.ms.gov.pl. Pozwala też na elektroniczną obsługę wniosków. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności  Gospodarczej (CEIDG) to spis przedsiębiorców, którzy są osobami fizycznymi. W skrócie – jest to spis osób prowadzących działalność gospodarczą oraz spółek cywilnych, które w pewnym sensie można uznać za połączenie dwóch działalności gospodarczych. Tu również możemy zarejestrować się przez internet i tak samo należy uważać na inne portale podobne do oficjalnego spisu. Ten jest również umieszczony w domenie rządowej (gov.pl), czyli ma w adresie ciąg ceidg.gov.pl. Trzeba pamiętać, że wszelkie czynności związane z wpisem do CEIDG są bezpłatne, a więc oferty wymagające wykupienia czegoś są zwykłymi komercyjnymi usługami, niezależnie od tego ile orłów w koronie i biało-czerownych flag mają na stronie.

CEIDG znajduje się pod kuratelą Ministerstwa Gospodarki. Prowadzi ono również Rejestr Przedstawicielstw Przedsiębiorców Zagranicznych – jego nazwa mówi wszystko. Swoje dane ma też Zakład  Ubezpieczeń Społecznych – wszak każdy samozatrudniony musi mieć w ZUS-ie konto i skrupulatnie odprowadzać na nie swoje składki. To oczywiście nie wszystko. Jest przecież REGON. To akronim od słów „Rejestr Gospodarki Narodowej”. Formalnie nazywa się to Krajowy Rejestr Urzędowy Podmiotów Gospodarki Narodowej i jest prowadzone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Pod pojęciem REGON-u rozumiemy też numer identyfikacyjny składający się z 9 cyferek. REGON jest rejestrem bardzo obszernym. Wpisuje się do niego zarówno osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą lub spółki cywilne, jawne, komandytowe jak i osoby prawne – czyli w dużym skrócie: spółki kapitałowe (akcyjne, z o.o., spółdzielnie, przedsiębiorstwa państwowe, samorządy, szkoły, fundacje etc.). Osobowość prawną ma w sumie prawie każda działająca organizacja czy instytucja.

Nie ma się więc co dziwić, że każda z instytucji podaje inne dane. Teoretycznie firma, która kończy działalność, powinna wypisać się z rejestrów, ale często w zamieszaniu jakie przy tym panuje nikt nie ma na to czasu, ochoty albo zwyczajnie o tym zapomina. Równie teoretycznie każdy przedsiębiorca prowadzący działalność powinien płacić składki ZUS. Znam takich, którzy tego nie robią, kontestując działalność Zakładu. Inni po prostu oszczędzają – i mimo niezgodności takich działań z prawem, trudno nie mieć pewnej dozy wyrozumiałości dla niewiele zarabiających przedsiębiorców. A jeszcze inna grupa – choć de facto pracuje w Polsce, to firmy ma zarejestrowane w innych, bardziej przyjaznych biznesowi krajach. Ilu ich jest? Nikt nie wie.

TO ILE JEST W POLSCE FIRM?

To zaskakujące, ale najświeższe oficjalne dane są spóźnione nawet o dwa lata. Na przykład statystyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z których można wyczytać ilu przedsiębiorców płaci składki, pochodzą z maja 2013 roku. Wynika z nich, że łącznie jest to 1,9 mln osób fizycznych, z czego 1,3 mln płaci za siebie a 600 tys. jeszcze za kogoś. Wnioski: grubo ponad 2 lata temu było w Polsce 1,3 mln samozatrudnionych, miejsca pracy tworzyło 600 tysięcy małych firm. Ale to dość stare dane. Nowsze o rok cyferki z ZUS (czyli z połowy 2014 roku), ale z zupełnie innego badania (liczba ubezpieczonych) pokazują, że objętych świadczeniami było nieco ponad 1,5 mln samozatrudnionych. To by się mogło zgadzać.

Natomiast według rejestru REGON w sierpniu 2013 roku wpisy w nim miało prawie 3 mln firm. Ups. Gdzieś tu chyba jest jakaś nieścisłość? Biorąc pod uwagę tempo wzrostu liczby firm prezentowanych w różnych opracowaniach, dziś co druga osoba byłaby samozatrudniona... Można znaleźć również dane podnoszące liczbę wpisów REGON o milion w górę, choć to już chyba czysta fantastyka.

Pewną wskazówką może być możliwość zawieszenia działalności nawet na dwa lata. Nieodwieszenie powinno skutkować automatycznym wykreśleniem z listy. Chyba nie skutkuje. Warto też wiedzieć, że przedsiębiorca, który zamknie działalność i otworzy ją na nowo będzie miał ten sam REGON, jest on niejako przydzielany na zawsze. Może to jest źródłem nieścisłych informacji?

Politycy i ekonomiści – czyli ludzie, którzy powinni znać się doskonale na swej pracy i mieć dostęp do świeżutkich danych - od wielu lat podczas debat czy w tchnących naukowością publikacjach powołują się na kompletnie rozbieżne liczby. Dwieście tysięcy, trzysta, pół miliona różnicy – nie ma to najmniejszego znaczenia. Szkoda. Pokazuje to dobitnie, że państwo, mimo szumnych zapewnień, nie ma szacunku dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Niech płacą podatki i już, nieważne ile ich jest. Opierając się na danych sprzed roku czy dwóch, możemy nie wykryć zagrożeń i nie zareagować na nie odpowiednio wcześnie.

Wydaje się, że jedyną instytucją, która to wszystko ma w miarę dobrze policzone jest ZUS - uważany za siedzibę twardogłowych, skostniałych tetryków. Prezentujące się jako nowoczesne i szybko działające organizacje wypadają przy nim dość blado. Gospodarką prawie czterdziestomilionowego kraju nie da się zarządzać „na oko”. Tym bardziej, że mówimy o sektorze, który generuje większość naszego PKB.

Zobacz nasz katalog sieci franczyzowych i upewnij się która franczyza będzie dla Ciebie najlepsza.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design