Coraz mniej osób poszukuje mieszkań

Data dodania: 8 września 2022
Kategoria:
Foto: pixabay.com

Zmniejszający się dostęp do kredytów hipotecznych skutkuje spadkiem zainteresowania zakupem mieszkań. Mimo to, jak pokazuje najnowszy raport Barometr Metrohouse i Credipass, średnie ceny mieszkań w największych miastach wciąż rosną.

Rynek nieruchomości cechuje cykliczność, z okresami wzrostów cen i rozwoju oraz momentami korekt i stagnacji. Dodatkowo, nieprzewidywalne czynniki takie jak wojna, pandemia, inflacja czy globalne kryzysy gospodarcze mają duży wpływ na lokalne rynki nieruchomości. Decyzje banku centralnego o kolejnych podwyżkach stóp procentowych ograniczają możliwości zakupu mieszkań dla kolejnych grup nabywców. „Rynek mieszkaniowy staje się dostępny głównie dla dobrze sytuowanej klasy średniej oraz klientów gotówkowych, niezależnych od zewnętrznego finansowania” – mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse, współautor raportu Barometr Metrohouse i Credipass III kw. 2022 r.

Przyszłość rynku nieruchomości

Rynek nieruchomości reaguje na zmiany gospodarcze z pewnym opóźnieniem. „Odejście klientów z rynku może wpłynąć na kształtowanie cen mieszkań, jednak nie jest to jednoznaczne. Możliwe jest ograniczenie produkcji przez deweloperów i wstrzymywanie się ze sprzedażą przez klientów indywidualnych, co może zapobiec nadpodaży” – komentuje Marcin Jańczuk z Metrohouse.

Ceny na rynku pierwotnym

W II kw. 2022 r. na rynku pierwotnym zaobserwowano wzrost cen w największych miastach, od 0,8% do prawie 4%. Wrocław odnotował największy wzrost, o 3,9%. „Warszawa i Wrocław notują znaczące podwyżki cen. Wrocław może wkrótce przekroczyć próg 11 000 zł/mkw. na rynku pierwotnym” – twierdzi Andrzej Prajsnar z RynekPierwotny.pl.

Stabilizacja na rynku wtórnym

Na rynku wtórnym nie widać jednolitej tendencji cenowej. Wśród sześciu największych miast analizowanych przez Metrohouse, niektóre (Wrocław, Poznań, Łódź) utrzymują ceny na poziomie sprzed kwartału, podczas gdy inne (Kraków, Warszawa, Gdańsk) odnotowują zwyżki cen od 7 do 10%. Szczególnie wyraźny wzrost cen widać w Gdańsku.

Rodzina zarabiająca 8 tys. zł. netto może teraz liczyć na znacznie mniejszą zdolność kredytową niż rok temu, głównie z powodu podwyżek stóp procentowych i nowych rekomendacji KNF. „Obserwujemy symboliczny spadek stawek WIBOR, co może świadczyć o stabilizacji sytuacji” – mówi Andrzej Łukaszewski, ekspert finansowy Credipass. Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych obecnie wynosi ok. 9%, co także wskazuje na pewną stabilizację ofert.

Zmiany na rynku mieszkaniowym są widoczne również w parametrach nabywanych lokali. W Warszawie 67% mieszkań kupowanych w II kw. 2022 r. ma powierzchnię nie większą niż 50 m kw., co jest spadkiem o 19 pkt. proc. w stosunku do ubiegłego roku. W innych dużych miastach również popularne są lokale o podobnych metrażach, choć częściej zdarzają się większe mieszkania.

Sprawdź ofertę w katalogu

Finanse

  • Minimalna kwota: w zależności od lokalizacji
  • Opłata wstępna: 7 500zł (w zależności od lokalizacji)
  • Opłata bieżąca: 8% od obrotu
  • Opłata marketingowa: 2% od obrotu

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design