Ukraińcy zakładają coraz więcej firm w Polsce

Data dodania: 28 września 2023
Kategoria:
Young happy businessman using laptop and reading notes while working at home.

Pomimo trudnej sytuacji geopolitycznej, Ukraińcy nadal aktywnie zakładają firmy w Polsce. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2023 roku, liczba nowo zarejestrowanych ukraińskich działalności gospodarczych zbliżyła się do całkowitej liczby założonych w 2022 roku, osiągając ponad 13 tysięcy w porównaniu do niemal 17,5 tysiąca w poprzednim roku. Ukraińscy przedsiębiorcy korzystają przy tym z szerokiego wsparcia związanego z zakładaniem i prowadzeniem własnego biznesu oraz pozyskiwaniem środków publicznych.

Bogusława Rudecka, dyrektorka Business for Ukraine Center działającego przy Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, wskazuje na stabilny poziom zainteresowania ukraińskich firm wsparciem w Polsce. Centrum zapewnia obsługę informacyjną i doradczą, oferuje bezpłatne miejsca pracy w formie coworkingu oraz organizuje webinaria. Business for Ukraine Center wspiera także w poszukiwaniu lokalizacji i wykorzystaniu dostępnych instrumentów pomocy publicznej.

Znaczący wpływ wojny na wzrost działalności

Straż Graniczna podaje, że od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę do Polski przybyło 12 milionów ukraińskich uchodźców. To przełożyło się na wzrost liczby zakładanych przez nich działalności gospodarczych. W pierwszych miesiącach 2023 roku zarejestrowano 13 117 nowych firm, z czego aktywnych pozostało 11 694. Większość z nich działała jako jednoosobowe działalności gospodarcze lub spółki.

Z danych wynika, że ukraińskie firmy najczęściej działają w branży IT, handlu, przetwórstwie i produkcji żywności. Bogusława Rudecka zwraca uwagę na to, że ukraińscy przedsiębiorcy często poszukują informacji o zakładaniu działalności gospodarczej oraz optymalnych formach prowadzenia biznesu.

Dominujące kody PKD w działalności ukraińskich firm

Najpopularniejsze obszary działalności ukraińskich firm w Polsce obejmują: oprogramowanie, fryzjerstwo i zabiegi kosmetyczne, roboty budowlane wykończeniowe, budowę budynków, transport drogowy towarów, instalacje elektryczne, obróbkę mechaniczną elementów metalowych, gastronomię, sprzedaż internetową oraz specjalistyczne roboty budowlane.

Dyrektorka Business for Ukraine Center podkreśla potencjał rozwoju współpracy pomiędzy polskimi i ukraińskimi firmami, szczególnie w kontekście sytuacji na Ukrainie. Polskie przedsiębiorstwa mogą rozwijać swoją działalność na Ukrainie w sektorach budowlanym i produkcyjnym.

W 2023 roku, do końca maja, ukraińscy przedsiębiorcy najczęściej rejestrowali swoje działalności w największych polskich miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań, Szczecin i Łódź.

Ukraińcy kontynuują trend zakładania firm na terenie Polski. W pierwszych pięciu miesiącach roku powstało ponad 13 tysięcy nowych przedsiębiorstw, co jest wynikiem zbliżonym do całkowitej liczby firm założonych w 2022 roku, wynoszącej niemal 17,5 tysiąca. Pomimo trudnej sytuacji geopolitycznej, Ukraińcy aktywnie angażują się w polski rynek, korzystając z dostępnego wsparcia dla startujących i rozwijających się biznesów oraz z możliwości pozyskiwania środków publicznych.

Wsparcie dla ukraińskich przedsiębiorców

Bogusława Rudecka, dyrektorka Business for Ukraine Center działającego przy Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, zauważa ciągłe zainteresowanie ukraińskich firm wsparciem w Polsce. Centrum to oferuje szeroką gamę usług, w tym pomoc informacyjną i doradczą, dostęp do przestrzeni coworkingowej, organizację webinarów, wsparcie w znalezieniu odpowiedniej lokalizacji oraz poradnictwo w zakresie korzystania z dostępnych form pomocy publicznej.

Od początku konfliktu zbrojnego w Ukrainie, Polskę odwiedziło 12 milionów ukraińskich uchodźców, co znacząco wpłynęło na liczbę nowo założonych firm. W 2022 roku, według danych Info Credit, Ukraińcy założyli 17 457 działalności gospodarczych. Wzrost ten nasilił się w 2023 roku – tylko od stycznia do maja zarejestrowano 13 117 nowych firm, z czego aktywne pozostaje 11 694, a pozostałe zostały zawieszone lub wykreślone. Większość z nich to jednoosobowe działalności gospodarcze lub spółki.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design