Trek nie zapłaci kary

Autor: AK
Data dodania: 17 listopada 2021
Kategoria:

Po zastrzeżeniach Prezesa UOKiK brytyjski producent rowerów – spółka Trek zmieniła dotychczasowe warunki umów ze swoimi kontrahentami. Zgodnie z nowymi zasadami nie będzie ograniczać obszaru oraz kanałów dystrybucji. Producent w trakcie postępowania wyjaśniającego zaniechał niedozwolonych działań, w efekcie czego uniknie sankcji w wysokości maksymalnie sięgającej 10 proc. obrotu.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów monitoruje różne rynki pod kątem naruszenia prawa antymonopolowego. Z „białego wywiadu”, którym Urząd obejmuje od kilku lat rynek artykułów sportowych wynikało, że Trek Bicycle Corporation Limited z Wielkiej Brytanii mogła ograniczać swoim dystrybutorom możliwość sprzedaży przez internet, a także poza granicami kraju. Rowery tego producenta są znane na rynku międzynarodowym, należą do niego marki takie jak: Elektra, Trek oraz akcesoria Bontrager. W Polsce sprzedaje je około 80 dystrybutorów, którzy przed interwencją Prezesa UOKiK mogli wydawać rowery klientom tylko w punkcie sprzedaży stacjonarnej, także w sytuacji, gdy zakupu dokonano w kanale internetowym. Powyższe uregulowania powodowały de facto podział rynku pomiędzy dystrybutorami poprzez ograniczenie obszaru działalności dealerów do najbliższej okolicy, bowiem konsumenci nie byli skłonni do przemieszczania się na znaczne odległości w celu bezpośredniego odbioru roweru. Dodatkowo, dystrybutorzy mogli sprzedawać rowery wyłącznie w kraju oraz nie mogli sprzedawać towarów za pośrednictwem platform internetowych, np. poprzez Allegro.

  • Zgodnie z prawem antymonopolowym zachowanie polegające na ograniczeniu terytorium oraz miejsca sprzedaży towarów może być uznane za porozumienie ograniczające konkurencję. Podział rynku należy do jednej z kategorii praktyk, za które grozi sankcja sięgająca 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. W wyjątkowych przypadkach decydujemy się na odstąpienie od karania. Właśnie z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w przypadku brytyjskiego producenta rowerów Trek, którego konstruktywna postawa pozwoliła na szybkie przywrócenie stanu konkurencji i zakończenie postępowania, z korzyścią dla konsumentów i rynku – wyjaśnia Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Po interwencji Prezesa Urzędu przedsiębiorca zmienił umowy eliminując niezgodne z prawem antymonopolowym postanowienia. Unia Europejska dąży do rozwoju jednolitego rynku znosząc różnego rodzaju bariery m.in. w zakresie sprzedaży transgranicznej oraz takich kanałów jak internet. Brak barier w handlu online umożliwia konsumentom zapoznanie się z szeroką ofertą i wybór dla siebie najbardziej odpowiedniego towaru. Dlatego Prezes UOKiK z uwagą przygląda się wielu rynkom, w szczególności artykułów sportowych. Obecnie prowadzonych jest kilka działań, w tym postępowanie administracyjne wobec spółki Merida.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

Data dodania: 12 sierpnia 2022
Bezrobocie w Polsce najniższe od 32 lat
Data dodania: 11 sierpnia 2022
Ponad połowa Polaków akceptuje pracę na czarno
Data dodania: 10 sierpnia 2022
Sieć Duży Ben ma już 250 sklepów
Data dodania: 9 sierpnia 2022
Franczyza czy własny biznes?

zobacz więcej

Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram