Skróty klawiszowe, które ułatwiają pracę

Data dodania: 22 października 2018
Foto: Skróty klawiszowe, które ułatwiają pracę

Większość czynności związanych z obsługą komputera wykonujemy za pomocą myszki i dosłownie kilku klawiszy klawiatury. Często używamy klawiszy ENTER, BACKSPACE czy SPACJI. Pracując na komputerze z systemem Windows, najczęściej trafiamy tam, gdzie chcemy, dzięki wykorzystaniu skrótów do folderów i Menu Start. Tymczasem codzienną pracę przy możemy sobie zdecydowanie ułatwić, jeśli poznamy skróty klawiszowe. Sprawdźmy, jakie skróty mogą się nam szczególnie przydać i dlatego warto je zapamiętać.

Można myszką, można za pomocą klawiatury

System Windows został tak zaprojektowany, że niemal wszystkie czynności możemy wykonać za pomocą myszki komputerowej. Wiele zadań da się jednak szybciej i łatwiej zrealizować, używając do tego skrótów klawiszowych. Czy działają one w każdej wersji systemu Windows? Niektóre są dostępne dopiero w wersjach najnowszych, inne w wersjach starszych, ale te najbardziej popularne będą dostępne w każdej. Skróty, które znają nawet mało zaawansowani użytkownicy, to zapewne:

CTR+C – czyli polecenie kopiowania danego folderu, pliku czy np. treści.

CTRL+V – polecenie wklejenia w dane miejsce, do danego folderu czy pliku tego, co wcześniej skopiowaliśmy.

CTRL+ALT+DEL – polecenie pozwala wywołać m.in. menadżera zadań. To tak naprawdę jeden z pierwszych skrótów, jakie poznaje użytkownik komputera. Korzysta się z niego najczęściej wtedy, gdy komputer odmawia nam posłuszeństwa. Wtedy dzięki menadżerowi zadań możemy np. wyłączyć wybrane procesy czy aplikacje i w ten sposób odblokować komputer.

Mniej znane, a bardzo użyteczne skróty klawiszowe

Oczywiście system Windows umożliwia korzystanie z dziesiątków różnych skrótów klawiszowych, które umożliwią nam szybsze i łatwiejsze wykonanie pewnych czynności. W przypadku niektórych zadań skróty klawiszowe potrafią zdecydowanie usprawnić wielokrotne wykonywanie tych samych czynności. Poznajmy zatem skróty, które są przydatne dla każdego. Czy na pewno działają również na twoim Windowsie? W zdecydowanej większości przypadków – tak.

SHIFT+DEL – DEL - standardowo umożliwia usunięcie danego pliku, który trafia do kosza. Natomiast jeśli dodamy do tego klawisz SHIFT, to wtedy automatycznie zostanie on usunięty z dysku.

CTRL+Z – umożliwia cofnięcie wykonanej akcji. Np. jeśli usunęliśmy przypadkowo plik, to użycie tej kombinacji pozwoli go przywrócić.

CTRL+Y – odwrotne działanie do polecenia poprzedniego. Ta kombinacja pozwala ponownie wykonać daną akcję.

CTRL+A – kolejny ze skrótów, który znany jest większości użytkowników. Pozwala zaznaczyć wszystko, co widzimy. Jeśli np. skorzystamy z tego polecenia w danym folderze, to zaznaczone zostaną wszystkie pliki i foldery, jakie się w nim znajdują. Np. w edytorze tekstu skrótem tym zaznaczymy całą treść, jaką mamy w tym pliku.

ALT+ENTER – pozwala wyświetlić właściwości danego pliku.

ALT+F4 – ta kombinacja również jest popularna. Umożliwia zamknięcie aktywnego okna, a nawet zamknięcie systemu Windows.

F5 – odświeżenie aktywnego okna.

CTRL+SHIFT+ESC – z pomocą tego polecenia przechodzimy bezpośrednio do menadżera zadań. Jeśli to jest naszym celem, to użycie tego skrótu będzie lepszym pomysłem niż ALT+CTRL+DEL, które wyświetla inne możliwości, a nie przechodzi od razu do menadżera zadań.

SHIFT po włożeniu dysku CD – sprawi, że rozpocznie się automatycznie odtwarzanie CD.

Klawisz WINDOWS+D – wyświetlenie pulpitu. Po użyciu tej kombinacji wszystkie okna, foldery i ogólnie otwarte programy znajdą się na pasku zadań.
Klawisz Windows+E – przejście do okna Komputer.
Klawisz Windows+R – otwarcie okna dialogowego Uruchamianie.
Klawisz Windows + strzałka w górę – zmaksymalizowanie okna.
Klawisz Windows + strzałka w dół – zminimalizowanie okna.

Skróty klawiszowe, które wykorzystamy w popularnych programach

Producenci oprogramowania dbają o to, aby ich rozwiązania były jak najbardziej domyślne. M.in. dzięki temu w wielu popularnych programach graficznych czy aplikacjach zaliczanych do pakietu biurowego możemy używać takich samych skrótów klawiszowych, które dadzą identyczny efekt. Użyjemy ich w programach Corela, pakietu Office i w wielu innych. Do takich skrótów możemy zaliczyć na pewno:

CTRL+N – pozwala otworzyć nowy, czysty plik. W przypadku programu Word to będzie po prostu nowy dokument tekstowy, analogicznie dla programu Excel – arkusz kalkulacyjny czy nowy projekt graficzny dla programu Corel.

CTRL+O – umożliwia otwarcie istniejącego pliku. Wyświetli się nam okno, w którym musimy wskazać jego lokalizację. Oczywiście możemy otworzyć wyłącznie pliki obsługiwane przez dany program.

CTRL+F – kombinacja umożliwiająca przeszukiwanie danego pliku na podstawie wskazanych przez użytkownika słów.

CTRL+P – po użyciu tej kombinacji wyświetli się nam możliwość wydrukowania zawartości danego pliku.

CTRL+S – umożliwia zapisanie aktualnego stanu pliku. Jeśli plik już wcześniej został zapisany, to użycie tego polecenia po prostu zapisze jego zawartość, a jeśli jeszcze nie miał nadanej nazwy, to wyświetli się nam okno zapisu pliku, w którym należy podać jego nazwę.

Klawisz FN – kolejna dawka kombinacji

Szereg ciekawych możliwości daje również klawisz FN, spotykany przede wszystkim na klawiaturach laptopów. Przykładowe możliwości, które jednak mogą być inne w zależności od producenta:

FN+F5 – jeśli mamy np. internet w UPC i stworzyliśmy sieć bezprzewodową, to użycie tego polecenia sprawi, że komputer wyświetli listę dostępnych sieci – m.in. właśnie naszą.

FN+strzałka w prawo – pogłośnienie.
FN+strzałka w lewo – przyciszenie.
FN+strzałka w górę – rozjaśnienie obrazu.
FN+strzałka w górę – przyciemnienie obrazu.

Skróty klawiszowe ułatwiają pracę

Używanie skrótów klawiszowych zdecydowanie ułatwia pracę i wykonywanie wielu czynności, które byłyby trudniejsze do realizacji przy pomocy samej myszy komputerowej. W przypadku osób, które spędzają wiele czasu przed komputerem, skróty klawiszowe potrafią zdecydowanie usprawnić pracę.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design