Opieka nad starszymi – zawód przyszłości

Data dodania: 21 listopada 2016

W serialu „Czterdziestolatek” była scena, w której główny bohater trafił pod opiekę pani doktor. Była młoda, śliczna, specjalność: gerontolog. Zapytał ją więc główny bohater, co taka młoda osoba robi w tym zawodzie, w końcu leczenie osób w podeszłym lub bardzo zaawansowanym wieku to nic przyjemnego. Na to pani doktor odparła mu, że w sumie to ona się trochę boi odpowiedzialności za pacjenta, a jak się pomyli w leczeniu staruszka to w sumie nic takiego strasznego się nie stanie…

Zapadła mi ta scena w pamięć, uświadamiając sobie jak wielka różnica zaszła w podejściu do tematów starości i leczenia w Polsce w ciągu kilkunastu zaledwie lat. Ba, opieka nad osobami starszymi czy chorymi stała się wręcz pożądanym zawodem. Jak to możliwe?

EUROPA NIE JEST JUŻ MŁODA

Zaczyna się od bogatego, starzejącego się Zachodu. Rynek usług związanych z opieką będzie rósł, a struktura demograficzna społeczeństwa niemieckiego i opinie lekarzy na temat opieki nad seniorami zdają się wskazywać na dobre perspektywy dla nowego, tworzącego się zawodu – opiekunki osób starszych. Co w ogóle oznacza termin „starzejące się społeczeństwo”? To rosnąca dysproporcja między grupą osób starszych a młodych. Jeśli odsetek populacji 60+ przekracza 7%, to społeczeństwo uznajemy za „stare”. Być może w przyszłości te pojęcia zostaną zredefiniowane. Główny Urząd Statystyczny szacuje, że w Polsce do 2030 r. będzie 23,5% populacji osób starszych. 30 lat później na każde trzy osoby pracujące przypadać będą dwie osoby na emeryturze, wzrost liczby osób powyżej 80 roku życia będzie 4-5-krotnie większy.

NIEMCY – GŁÓWNY ODBIORCA USŁUG

Według danych statystycznych, w samych Niemczech żyje ponad 22 mln osób w wieku powyżej 60 roku życia, w tym aż 4,5 mln osób powyżej 75 roku życia, tj. w wieku wymagającym zazwyczaj stałej opieki. To szansa m.in. dla polskich opiekunek. Jedną z firm zajmujących się pośrednictwem pomiędzy nimi, a zagranicznymi seniorami jest Promedica24 (19 tys. klientów zagranicznych, 24 tys. opiekunek wysłanych do opieki nad nimi). Przeprowadziła ona również równolegle badania na reprezentatywnej grupie niemieckich lekarzy oraz w grupie ponad czterystu kobiet z Polski, w wieku 35-65 lat.

Według badań, aż 77% badanych niemieckich lekarzy twierdzi, że najlepszym otoczeniem dla seniora jest jego własny dom i zapewniona w nim opieka. Burzy to mit o powszechnej popularności domów opieki. Ci sami badani przyznają, że osoby spędzające jesień życia we własnym domu z reguły żyją dłużej niż Ci, których opieka organizowana jest poza najbliższym im miejscem. Z kolei według opinii badanych Polek, aż 78% z nich ma doświadczenie w opiece nad osobą starszą lub niesamodzielną, najczęściej członkiem rodziny. Naturalnie wynika to z zakorzenionej w polskim społeczeństwie tradycji opieki nad członkami najbliższej rodziny, jak mamą, czy babcią. Takie doświadczenie – w związku z profilem demograficznym społeczeństw zachodniej Europy – zdaje się potwierdzać, że opiekunka osób starszych, to jeden z możliwych sposobów na aktywizację zawodową kobiet szczególnie po 50 roku życia.

JAK ZOSTAĆ OPIEKUNEM?

Zawód opiekuna jest dla wielu szansą na niezłą pracę. Trzeba jednak przejść odpowiednie szkolenie przygotowujące do zawodu i sprawdzające predyspozycje. Kurs taki kosztuje kilkaset złotych i trwa na ogół 40 godzin – często można na niego zdobyć dofinansowanie.

Komentując wyniki badań, Maria Korzeniewska-Jeleń, Dyrektor ds. Rekrutacji w Promedica24, powiedziała, że na rynku pojawia się coraz więcej firm zajmujących się organizowaniem pracy dla opiekunek z Polski. Część z nich działa legalnie – jak najwięksi gracze – część podejmuje ryzyko działań nieoficjalnych. Oznacza to jednak, że taki rodzaj zajęcia, nawet jeśli jest to dodatkowa, czy okazjonalna czynność, staje się coraz popularniejszym sposobem na aktywizację zawodową i podreperowanie domowego budżetu, czy wręcz wsparcie finansowe rodziny.

Sytuację monitorują też same miasta, na przykład Berlin. Tamtejsze władze szacują, że do roku 2030 liczba osób powyżej 80 roku życia w całej populacji podwoi się. I już dziś poszukują opiekunów, bo kandydatów do zawodu jest zbyt mało. Co więcej – Berlin widzi potencjał nie tylko w opiece domowej czy w domach opiekuńczych. Dodatkowe możliwości zatrudnienia stanowią placówki zajmujące się pomocą dla osób starszych, np. miejsca spotkań dla seniorów oraz osób niepełnosprawnych bądź placówki doradztwa dla seniorów.

To wszystko sprawia, że zawód ten jest atrakcyjny nie tylko dla absolwentów szkół, ale także osób, które chciałyby zmienić zajęcie. A w szczególności dla osób również już niemłodych, ale w pełni sił. Nie ma przecież żadnych przeszkód, by osobą w zaawansowanym wieku zajmował się opiekun 60-letni lub starszy. Demografia wymaga bowiem, by ludzie jak najdłużej pozostawali na rynku pracy, stąd m.in. programy aktywizacyjne czy wydłużanie wieku emerytalnego.

Zobacz nasz katalog sieci franczyzowych i upewnij się która franczyza będzie dla Ciebie najlepsza.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design