Nastroje przedsiębiorców w obliczu Polskiego Ładu

Data dodania: 21 stycznia 2022
Kategoria:

Polski biznes, po blisko dwóch latach zmagań z pandemią i jej konsekwencjami, stoi w obliczu licznych wyzwań, w tym rosnących kosztów działalności, wysokiej inflacji i zmian w przepisach wynikających z wprowadzenia Polskiego Ładu.

Badania przeprowadzone w ramach inicjatywy Urodzeni Przedsiębiorcy pokazują rosnący pesymizm wśród przedsiębiorców. Na początku 2021 roku negatywnie swoją przyszłość oceniało 40% badanych, a pod koniec roku liczba ta wzrosła do 50%. Przedsiębiorstwo, mające być źródłem stabilności, dla wielu przekształca się w codzienną walkę o przetrwanie.

Pandemia i jej wpływ na biznes

Pandemia COVID-19 wywarła negatywny wpływ na sytuację wielu firm. Problemy z płynnością finansową, wzrost cen, duża konkurencja i spadająca sprzedaż to tylko niektóre z nich. W lutym 2021 r. tylko 31% przedsiębiorców pozytywnie oceniało szanse na rozwój swojego biznesu po pandemii, a w listopadzie tego roku liczba ta spadła do 20%.

Podwyżki cen energii i gazu dodatkowo pogarszają sytuację. Według badania BCC, 89,45% przedsiębiorców prognozuje wzrost kosztów działalności w 2022 roku. Większość z nich (91,2%) nie widzi w Polsce sprzyjających warunków do prowadzenia biznesu.

Niewielka stabilność przepisów

Wprowadzenie Polskiego Ładu w 2022 roku, bez odpowiedniego okresu przygotowawczego, spowodowało brak stabilności wśród przedsiębiorców. Zmiany przepisów, wprowadzane pośpiesznie i poprawiane już tydzień później, utrudniają prowadzenie działalności i pogarszają nastroje. Jak zauważa Robert Rękas, prezes Zarządu Lewiatan Holding, sytuacja ta wpływa negatywnie na przedsiębiorczość w Polsce.

Przyszłość polskiego biznesu

Obecna sytuacja zmusza przedsiębiorców do szukania nowych rozwiązań i decyzji, które złagodzą skutki zmian wprowadzonych z Polskim Ładem. Chaos interpretacyjny i brak wsparcia informacyjnego zwiększają zapotrzebowanie na pomoc prawną i finansową, jednocześnie narażając na potencjalne kary.

Według danych COIG, liczba postępowań restrukturyzacyjnych i spadek rejestracji przedsiębiorstw wskazują na pogarszające się warunki do prowadzenia biznesu. Rosnące koszty, inflacja i pandemia sprawiają, że wielu przedsiębiorców musi rewidować swoje plany rozwoju.

Robert Rękas wyraża nadzieję na poprawę sytuacji i nastrojów w branży, mimo obecnych przeciwności. Jego zdaniem, polscy przedsiębiorcy, mimo trudności, mają szansę na optymizm w najbliższej przyszłości.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design