Jak wybrać sejf na pieniądze?

Data dodania: 13 października 2023
Security metal safe isolated on white. Vector illustration. EPS10 opacity

Bezpieczeństwo oszczędności i cennych przedmiotów to priorytet dla wielu osób. W miarę jak rośnie potrzeba zabezpieczenia naszych dóbr, pojawia się też pytanie: jaki wybrać sejf do przechowywania pieniędzy? Decyzja ta może wydawać się z początku skomplikowana, jednak biorąc pod uwagę kilka kluczowych aspektów, będzie ona zdecydowanie prostsza.

Normy europejskie i klasy bezpieczeństwa sejfu

Jeżeli zastanawiasz się, jaki sejf na pieniądze będzie słusznym wyborem, warto najpierw zacząć od zapoznania się z klasami bezpieczeństwa. W naszym kraju pancerne skrytki są oceniane i klasyfikowane na podstawie norm europejskich EN 14450 i EN 1143-1. Pierwsza z nich dotyczy sejfów o najniższych parametrach bezpieczeństwa – nie są one zalecane do przechowywania gotówki. Z tego powodu o wiele lepiej skoncentrować uwagę na normie EN 1143-1, która jest lepszym wyborem w przypadku sejfu domowego na pieniądze.

Klasy bezpieczeństwa są różne, lecz do typowego użytku w domu nadają się te od 0 do V. Wyżej zaczynają się już skarbce, które są przeznaczone dla instytucji finansowych bądź innych przedsiębiorstw. Wybierając sejf do domu, priorytetem jest zwrócenie uwagi na klasę odporności, która informuje o stopniu zabezpieczenia.

Sejf na pieniądze domowy – jaki rozmiar wybrać?

Po ustaleniu klasy bezpieczeństwa kolejną ważną kwestią jest zastanowienie się nad rozmiarem sejfu. Jego wielkość powinna być dostosowana do potrzeb, zarówno pod względem pojemności wewnętrznej, jak i wymiarów zewnętrznych. Okazuje się, że najmniejsze sejfy meblowe, które zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa, mają około 40 cm wysokości i ważą około 100 kg.

Im większy jest sejf, tym więcej półek jest w jego wnętrzu. Co więcej, zwiększa się też jego waga, co przekłada się na wyższy poziom bezpieczeństwa. W sejfach można przechowywać nie tylko pieniądze, ale też ważne dokumenty czy biżuterię. Im więcej cennych przedmiotów chcesz schować, tym wyższa powinna być klasa bezpieczeństwa i waga sejfu.

Sejf do pieniędzy – na jaki rodzaj zamka postawić?

Jeżeli wiesz już, jaki rozmiar i klasa bezpieczeństwa skrytki będzie odpowiadała Twoim potrzebom, warto zastanowić się nad kolejnym kluczowym aspektem – rodzajem zamka. Standardowo sejfy domowe są wyposażone w zamki kluczowe, jednakże korzystanie z nich może być nieco kłopotliwe, zwłaszcza w przypadku modeli o wyższych klasach bezpieczeństwa, gdzie klucze bywają długie i nieporęczne.

Co istotne, w przypadku zagubienia klucza można narazić się na dodatkowe kłopoty. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na zamki elektroniczne, które oferują o wiele wyższy poziom wygody. To rozwiązanie proste i intuicyjne w obsłudze. Obecnie dostępne na rynku sejfy domowe na pieniądze wyposażone w zamek elektroniczny działają na zasadzie wprowadzania kodu PIN, którym można odblokować sejf. Kod ten można łatwo zmieniać w razie potrzeby, co zapewnia kontrolę nad dostępem do skrytki.

Bezpieczeństwo z zamkiem elektronicznym

Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa zamki elektroniczne mogą być wyposażone w dodatkowy zamek kluczowy, co jest opcją awaryjną. To doskonała propozycja dla osób, które obawiają się zapomnienia bądź utraty swojego kodu PIN. Klucz awaryjny pozwala na otwarcie sejfu w nagłej sytuacji, np. wtedy, kiedy zapomniano prawidłowego kodu.

Co istotne, zamki elektroniczne zasilane są bateriami, a ich żywotność wynosi zazwyczaj 2-3 lata. To oznacza, że nie musisz martwić się o konieczność częstej wymiany baterii. Sejf do pieniędzy z zamkiem elektronicznym to wygodne i bezpieczne rozwiązanie.

Gdzie zamontować sejf na pieniądze?

Wybór odpowiedniej lokalizacji skrytki ma kluczowe znaczenie dla skuteczności ochrony przechowywania gotówki czy innych kosztowności. W przypadku sejfów wysokoklasowych świetnym rozwiązaniem są sejfy wolnostojące. Ich kompaktowa konstrukcja zapewnia równomierne bezpieczeństwo z każdej strony.

Sejf wolnostojący można postawić praktycznie w dowolnym miejscu, pod warunkiem że w miejscu montażu nie przebiegają żadne rury czy kable. Popularną wyborem są garderoby, szafy na ubrania czy miejsca pod biurkiem w gabinetach.

Wiele osób decyduje się na montaż sejfu do pieniędzy na stałe, np. w podłodze bądź do ściany. Takie rozwiązanie zwiększa trwałość i bezpieczeństwo sejfu, uniemożliwiając jego przeniesienie przez potencjalnych włamywaczy. Najlepszej klasy sejfy wolnostojące, ścienne czy podłogowe znajdziesz na stronie internetowej: https://www.hartmann-tresore.pl/.

Podsumowanie – jak wybrać sejf na pieniądze

Wybór odpowiedniego sejfu na pieniądze nie jest sprawą przypadkową. Klasy bezpieczeństwa, rozmiar sejfu, typ zamka czy miejsce instalacji to kluczowe czynniki, które zawsze trzeba brać pod uwagę. Dostosowanie sejfu domowego na pieniądze czy inne kosztowności do swoich potrzeb zapewni spokój i pewność, że majątek przechowywany jest w bezpiecznym miejscu. Stawiając na markę HARTMANN TRESORE masz pewność, że skrytka pancerna będzie najlepszej jakości i posłuży przez lata.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design