UOKIK stawia zarzuty influencerom

Data dodania: 15 lutego 2023
Kategoria:

Twórcy internetowi promują produkty różnych marek, otrzymując za to wynagrodzenie, ale nie zawsze jednoznacznie oznaczają treści sponsorowane. Brak odpowiedniego oznaczenia treści reklamowych może wprowadzać odbiorców w błąd co do natury publikowanych postów oraz ich relacji z reklamodawcami.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Tomasz Chróstny postawił zarzuty trójce influencerów za niejednoznaczne oznaczanie materiałów reklamowych na Instagramie:

• Filipowi Chajzerowi (firma Filip Chajzer Warsaw Media),

• Dorocie Rabczewskiej (firma Queen Records Dorota Rabczewska),

• Małgorzacie Rozenek-Majdan (firma Małgorzata Rozenek-Majdan).

Reklamy bez Jasnego Oznaczenia

Filip Chajzer, w ramach działań promocyjnych i reklamowych, nie zawsze ujawnia charakter treści sponsorowanych. Mimo że niektórzy reklamodawcy publikują podobne treści z jego wizerunkiem, Chajzer ogranicza się do wskazania marki produktu, nie używając funkcji platformy ani dodając odpowiednich adnotacji.

Dorota Rabczewska, współpracując z różnymi markami, nie zawsze odpowiednio ujawnia sponsorowany charakter swoich publikacji. W niektórych przypadkach, hashtag #reklama dodaje dopiero po kilku dniach, co nie spełnia wymogów natychmiastowego i wyraźnego oznaczenia treści reklamowych.

Małgorzata Rozenek-Majdan, publikując treści sponsorowane, nie korzysta z funkcjonalności Instagrama pozwalającej na ich oznaczenie. Często używa jedynie hashtagu #współpraca, co nie jest wystarczająco jednoznaczne dla odbiorców.

Działania prezesa UOKiK

Prezes UOKiK podjął działania wobec influencerów i ich reklamodawców, nakładając kary za brak współpracy z Urzędem oraz wszczynając postępowania w sprawie nieprawidłowego oznaczania treści reklamowych. W czerwcu 2022 roku ukarani zostali m.in. Marek Kruszel, Marcin Dubiel, Julia Kuczyńska i Marlena Soyka. We wrześniu 2022 roku opublikowano Rekomendacje Prezesa UOKiK ws. oznaczania reklam w mediach społecznościowych, mające na celu edukację rynku i promowanie dobrych praktyk.

PRIME MMA – Kara za Brak Współpracy

UOKiK nałożył również karę na spółkę PRIME MMA za nieudzielanie informacji w odpowiedzi na wezwania Urzędu. Postępowanie dotyczyło kwestii informowania o kosztach SMS-ów Premium w trakcie transmisji i przedgalowych spotkań MMA. Spółka, po nałożeniu kary, częściowo udzieliła żądanych informacji, potwierdzając brak właściwego informowania widzów o dodatkowych opłatach za wiadomości. Za nieudzielenie żądanych informacji w terminie Prezes UOKiK nałożył na nią karę w wysokości 50 tys. zł.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Antygen.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design