Największe firmy notowane na giełdzie NASDAQ. W pierwszej czwórce prawdziwi giganci

Data dodania: 10 stycznia 2023

Wejście firmy na giełdę to dla niej niemały prestiż. Szczególnie, jeśli mówi się o tak znaczącym dla świata rynku, jak jest NASDAQ.

To aktualnie jedna z największych giełd papierów wartościowych, będąca jednocześnie najnowocześniejszą i wyznaczającą wiele trendów (niekoniecznie handlowych) w funkcjonowaniu tego rodzaju podmiotów. Aktualnie zrzesza ona ponad 3000 spółek z całego świata. Wśród nich znajdują się prawdziwi giganci, których kapitalizacje liczy się w bilionach dolarów. Jakie firmy obecne na NASDAQ są największe? Oto zestawienie czterech absolutnych liderów.

Na wstępie warto ogólnie scharakteryzować giełdę NASDAQ. Jej nazwa to skrót od National Association of Securities Dealers Automated Quotations. Uruchomiono ją 8 lutego 1971 roku w Nowym Jorku. NASDAQ jako pierwszy zaoferował całkowicie elektroniczny system obrotu papierami wartościowymi na świecie. Giełda od samego początku nastawiona była na innowacje. To podejście nie jest jej obce również dziś. Na NASDAQ handluje się przede wszystkim akcjami przedsiębiorstw powiązanych z szeroko rozumianą branżą IT. Kamieniem milowym w historii giełdy był rok 1999, kiedy to jej obroty przewyższyły wyniki osiągane przez legendarną New York Stock Exchange. NASDAQ działa nie tylko w USA, ale też posiada swoje filie w Kanadzie, Chinach, Japonii oraz Dubaju. Dwa główne indeksy giełdy to NASDAQ Composite oraz NASDAQ-100. Ten ostatni tworzy setka największych firm działających poza branżą finansową notowanych na giełdzie NSADAQ pod względem kapitalizacji rynkowej. Indeks ten ułatwia handlowcom dokonanie przeglądu cen największych podmiotów notowanych na rynku, szczególnie działających w technologii, teleinformatyki i IT. Które z tych firm są jednak największe? W czołówce znaleźć można naprawdę wielkich, znanych na całym świecie graczy.

Apple Inc.

Zestawienie największych firm notowanych na NASDAQ otwiera Apple, czyli przedsiębiorstwo informatyczne z Kalifornii, utworzone w 1976 roku przez Steve’a Jobsa, Steve’a Wozniaka oraz Ronalda Wayne’a. Firma znana jest na całym świecie ze swoich nowoczesnych i intuicyjnych komputerów oraz smartfonów, a także szeregu kompatybilnych z nimi akcesoriów. Sprzęty Apple wyróżniają się oryginalnym designem oraz wyjątkową trwałością wykonania. Do tego sukces firmy opiera się na przemyślanych działaniach marketingowych. Według badań magazynu „Forbes” Apple było w 2012 roku najsilniejszym światowym brandem.

Na giełdzie firma zadebiutowała w 1980 roku. Jej akcje w chwili wejścia na rynek wygenerowały największy kapitał od 1956 roku (od giełdowego debiutu Forda). W tym dniu przedsiębiorstwo było warte milion dolarów. Choć Apple przez lata rozwijało się bardzo prężnie, kilkukrotnie znajdowało się na różnych zakrętach. W latach 90. nad popularnym „Jabłuszkiem” zawisło nawet widmo bankructwa. Wiele zmieniło się, gdy na stanowisko CEO firmy po chwilowej przerwie powrócił Steve Jobs. Pod jego rządami marka idealnie wstrzeliła się w ówczesne potrzeby konsumenckie, oferując wiele innowacyjnych produktów. Prawdziwymi hitami były chociażby komputery iMac, urządzenia iPad i iPod, a także telefony iPhone.

Jobs zmarł w roku 2011. Aktualnie prezesem Apple jest Tim Cook. Latem 2018 roku kapitalizacja firmy przekroczyła barierę biliona dolarów. Dwa lata później udało się przedsiębiorstwu osiągnąć kapitalizację na pułapie dwóch bilionów USD. Akcje przedsiębiorstwa najdroższe były w styczniu 2022 roku, kiedy trzeba było za nie zapłacić ponad 170 dolarów. Aktualnie wartość akcji Apple jest nieco niższa i wynosi niespełna 130 USD. To wciąż bardzo dużo, mając na uwadze fakt, że dokładnie 10 lat temu cena ta nie przekraczała poziomu 20 dolarów za akcję.

Microsoft

Drugą największą firmą notowaną na NASDAQ jest Microsoft Corporation – amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne utworzone 4 kwietnia 1975 roku przez Billa Gatesa i Paula Allena. Firma sławę zyskała jako producent systemów operacyjnych komputerów stacjonarnych MS-DOS oraz Windows, a także pakietów programów biurowych Microsoft Office. Z czasem pod szyldem marki zaczęto tworzyć również same komputery i akcesoriach do nich. Do najważniejszych produktów Microsoftu zalicza się także znaną na całym świecie serię konsol do grania XBOX.

Giełdowy debiut firmy przypadł na 13 marca 1986 roku. Microsoft to drugi po Apple’u podmiot, którego kapitalizacja przebiła poziom dwóch bilionów dolarów. Taki wynik przedsiębiorstwo osiągnęło w 2021 roku. Wtedy też, a dokładnie w listopadzie, akcje Microsoftu osiągnęły swoje najwyższe ceny – ponad 340 dolarów. Obecnie firma notuje spadki, a same akcje kosztują około 225 USD. To jednak wciąż prawdziwy gigant w branży IT. Firma, na czele której stoi obecnie Satya Nadella, zatrudnia ponad 134 tysiące osób na całym świecie, a jej przychody wynoszą oko 120 mld USD.

Przez wiele lat twarzą Microsoftu był twórca marki – Bill Gates. W 2014 roku opuścił on jednak fotel prezesa na rzecz wspomnianego Nadelli, którego dziś uznaje się na głównego architekta ostatnich sukcesów przedsiębiorstwa.

Amazon

Amazon to amerykańskie przedsiębiorstwo handlowe założone w lipcu 1994 roku. Aktualnie firma specjalizuje się w handlu elektronicznym i prowadzi największy e-sklep na świecie. Początkowo jednak Amazon działał jako… internetowa księgarnia. Twórca marki – Jeff Bezos – w 1995 roku sprzedał za pośrednictwem portalu swoją pierwszą książkę - Fluid Concepts & Creative Analogies. Computer Models of the Fundamental Mechanisms of Thought. Bardzo szybko na Amazonie obok książek pojawiły się inne produkty, w tym płyty DVD, sprzęt komputerowy, gry itd.
Na NASDAQ Amazon zadebiutował krótko po swoim utworzeniu, bo w roku 1997. Jeff Bezos to aktualnie jeden z najbogatszych ludzi na świecie, choć osobiście nie zasiada już w fotelu prezesa firmy. To stanowisko piastuje obecnie Andy Jassy. Peak cenowy przedsiębiorstwo osiągnęło w roku 2021. Wówczas za akcję trzeba było zapłacić około 185 USD. Teraz ich wartość jest blisko o 100 dolarów mniejsza. Dwa lata temu Amazon zatrudniał na całym świecie ponad 1,5 miliona osób! Dziś sporo mówi się o potrzebach szukania cięć w firmie i planowanych zwolnieniach. Według ostatnich doniesień pracę w Amazonie może stracić nawet 18 tysięcy osób.

Meta

Nazwa Meta może wielu Polakom wydawać się wciąż obca, jednak samo przedsiębiorstwo jest nam znane aż za dobrze. To bowiem szyld, pod jakim od 2021 funkcjonuje Facebook – amerykański konglomerat technologiczny utworzony przez Marka Zuckerbaerga, Eduarda Saverina, Andrew McColluma, Dustina Moskovitza oraz Chrisa Hughesa. Głównym produktem firmy jest oczywiście serwis społecznościowy Facebook funkcjonujący od 2004 roku. Posiada on aż 117 wersji językowych, a jego liczbę użytkowników szacuje się na około 2,8 miliarda. Poza tym do Mety należą Facebook Messenger, Instagram, WhatsApp, Oculus, Giphy, Facebook Watch czy Meta Portal.

Na giełdzie firma, jeszcze pod starą nazwą, debiutowała 18 maja 2012 roku. Było to wydarzenie historyczne, choć nie doprowadziło do zatrzęsienia rynkiem. Peak cenowy Meta osiągnęła we wrześniu 2021 roku, kiedy to akcje kosztowały 376 dolarów. Obecnie ich wartość jest o wiele niższa – około 130 USD. Na czele firmy stoi jeden z jej twórców – Mark Zuckerberg. Firma daje zatrudnienie ponad 52 tysiącom osób. Meta mierzy się ze sporym kryzysem od około 12 miesięcy, który wynika z chociażby mniejszym zainteresowaniem produktami marki, czy jak tłumaczy samo przedsiębiorstwo – błędami w koniunkturze reklamowej. Nie da się ukryć, że póki co fiaskiem okazuje się ostatnie dziecko Mety – Metaverse, czyli fikcyjny, wirtualny świat, mający stanowić dla nas alternatywną rzeczywistość. Mimo głośnych zapowiedzi, twór ten nie spotkał się na razie z wielkim zainteresowaniem ze strony użytkowników oraz inwestorów.

Inni giganci notowani na NASDAQ

• Alphabet – Google
• Tesla
• Nvidia
• PayPal
• Comcast
• Adobe

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design