Co zrobić, kiedy zajdzie konieczność wymiany auta na nowe, ale nie ma się do tego odpowiednich środków? Opcje są dwie. Można skorzystać z kredytu na samochód lub kredytu gotówkowego. Czym różnią się te usługi bankowe i co trzeba o nich wiedzieć?
Co to jest kredyt na samochód?
Kredyt na samochód to rodzaj pożyczki, jaką da się zaciągnąć w banku, z której środki można przeznaczyć tylko na jeden, określony cel, czyli zakup pojazdu. Klient wybiera wtedy pomiędzy nowymi oraz używanymi autami, ponieważ zwykle nie ma co do tego żadnych ograniczeń. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to kredyt brany na coś konkretnego, więc podobnie jak w przypadku hipoteki, powinno się udowodnić przed bankiem obiekt swojej transakcji.
Przydatne będą dokumenty dotyczące samochodu, a także oświadczenie o zrzeczeniu się ewentualnych wypłat polis AC na rzecz placówki finansowej. Bank zazwyczaj wymaga również wkładu własnego, co jest kolejnym czynnikiem upodabniającym kredyt gotówkowy do hipotecznego. Tym, co skłania wielu klientów do tego rodzaju zapożyczenia, jest fakt, że oprocentowanie jest zwykle niższe niż np. w kredycie gotówkowym.
Gdzie szukać kredytów gotówkowych?
Niektórzy klienci w celu zakupu samochodu decydują się na kredyt gotówkowy. Jest to forma finansowania, która nie wymaga ani wkładu własnego, ani udowadniania przed bankiem, na co będą przeznaczone dane środki. Oznacza to, że bez problemu można kupić jednocześnie zarówno auta, jak i materiały budowlane na remont domu. Zdarza się, że taka pożyczka ma większe oprocentowanie, ale za to nie zobowiązuje do zrzeczenia się wypłat z polis ubezpieczeniowych czy konieczności dysponowania wkładem własnym.
Najlepszym miejscem do przeglądania ofert z różnych banków jest porównywarka kredytów Bankier SMART, w której można dopasowywać filtry do własnych potrzeb. Najpierw wprowadza się kwotę, jaką chce się pozyskać, a następnie okres spłaty. Na bazie tych danych system generuje listę aktualnie najkorzystniejszych ofert w poszczególnych bankach i szereguje je w kolejności od najlepszej.
Przy każdej opcji znajduje się wskaźnik RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, która jest najważniejszych czynnikiem przy wybieraniu kredytu i daje najlepszy obraz na to, ile rzeczywiście pieniędzy trzeba będzie spłacić. Wyliczona kwota całkowita również znajduje się w rankingu, co pozwala od razu oszacować, w której placówce finansowej odsetki będą najmniejsze. Trzecią wyświetlaną wartością jest wysokość raty miesięcznej, którą oblicza się na podstawie preferowanego okresu spłaty.
Bankier SMART prowadzi także ranking kredytów typowo samochodowych, w którym podane są dokładnie te same informacje dotyczące poszczególnych ofert. Jeśli klient zastanawia się nad pojazdem prosto z fabryki, powinien zapoznać się nie tylko z ofertami kredytów w bankach, ale i w samych salonach sprzedaży. Niektórzy sprzedawcy oferują pośrednictwo w zdobyciu finansowania.
Kredyt na samochód – czym kierować się przy wyborze?
Przed wyborem kredytu samochodowego warto zastanowić się nad tym, czy ma być to pożyczka klasyczna, czy może balonowa. Pierwsza opcja polega na tym, że konsument co miesiąc spłaca raty wyliczone przez bank, dzięki czemu reguluje zadłużenie i stopniowo się go pozbywa. Kredyt balonowy zakłada wpłaty niższych rat przez cały okres spłacania, a dopiero na sam koniec wymaga wyrównania do pokrycia całej kwoty.
Trzeba wziąć pod uwagę, jakiego wkładu własnego wymaga dany bank. Duże znaczenie ma oprocentowanie pożyczki oraz wszelkie dodatkowe opłaty takie jak np. prowizja. Kluczowym czynnikiem jest wartość RRSO, dzięki której da się określić, jaki koszt odsetek będzie konieczny do poniesienia w danym roku. Jeśli chce się skorzystać koniecznie z kredytu na samochód, a nie gotówkowego, to trzeba pamiętać o tym, że banki mogą mieć swoje wymagania. Może okazać się, że nie będą chciały udzielić środków na zbyt stary pojazd.
Banki wymagają opłacania polisy AC, która w przeciwności do OC, nie jest obowiązkowa. Wydaje się to kluczowe przy wybieraniu konkretnego kredytu. Poszczególne placówki mogą też różnie wyliczać zdolność kredytową konsumenta, więc niekiedy w razie odmowy konieczny okazuje kontakt z kilkoma innymi placówkami.
Przy wyliczaniu zdolności kredytowej bierze się pod uwagę m.in. wysokość dochodów, rodzaj umowy, w ramach której jest się zatrudnionym czy miesięczne koszty utrzymania. Wpływ na nią mają również inne kredyty czy pożyczki. W sytuacji, gdy nie ma się odpowiednich oszczędności na sfinansowanie samochodu, warto rozważyć kredyt gotówkowy, z którego środki można przeznaczyć na wszystko, w tym także na pojazd.
Jak wygląda proces ubiegania się o kredyt gotówkowy?
Aby otrzymać kredyt gotówkowy, należy złożyć wniosek w banku. Da się to zrobić zarówno podczas wizyty w placówce, jak i przez internet. Poza tym trzeba zgromadzić odpowiednie dokumenty, wśród których znajduje się np. zaświadczenie o dochodach. O wszystkich wymaganych zaświadczeniach powinien poinformować pracownik banku. Zazwyczaj decyzja o przyznaniu bądź nieprzyznaniu finansowania podejmowana jest bardzo szybko. W przypadku wniosków składanych online może pojawić się ona jeszcze tego samego dnia. Wszystko zależy jednak od banku.
Czy warto brać kredyt na auto?
Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie samodzielnie, ponieważ zakup auta wynika z indywidualnych potrzeb użytkownika. Finansowanie w postaci kredytu samochodowego jest bardzo korzystne dla osób, które mają odłożoną już część środków na zakup konkretnego pojazdu. Dzięki temu mogą liczyć na niższe oprocentowanie, co sprawia, że taka pożyczka staje się dla nich bardzo dobrą opcją.
Gdy zaciąga się kredyt gotówkowy, trzeba liczyć się z większymi odsetkami, ale jest to sposób dla tych, którzy są zmuszeni do zakupu samochodu bez własnych oszczędności. Kluczowe jest, aby dopasować auto do indywidualnych potrzeb i nie zadłużać się niepotrzebnie na te ponad swój stan. Dzięki temu kredyt będzie łatwiejszy do spłacenia.
Dołącz do newslettera
Ważne linki
Na skróty
Katalog franczyz
Kwoty inwestycji