Konto w euro - kiedy warto, a kiedy trzeba je posiadać

Data dodania: 3 grudnia 2019
Foto: pixabay.com

Rachunek walutowy w euro można uruchomić praktycznie w każdym polskim banku. Nasuwa się więc prosty wniosek - jest to produkt potrzebny. Komu i dlaczego? Wymagany obligatoryjnie czy będący jedynie udogodnieniem?

Przedsiębiorcy, osoby zarabiające w obcej walucie - rachunek w euro może okazać się niezbędny

Współpraca z zagranicznymi firmami, zarówno w ramach własnego biznesu, jak i dowolnej umowy, przeważnie wiąże się z koniecznością otwarcia konta walutowego. Może być to na przykład wymóg ze strony pracodawcy, dla którego realizujemy zlecenia w systemie home-office, czyli gdy mieszkamy w Polsce, lecz działamy na rzecz zagranicznego przedsiębiorstwa. Innym razem może to być po prostu kwestia sprawnych rozliczeń z kontrahentem, który należności za towary i usługi przelewa do nas w euro.

Turyści i emigranci - konto w euro się przyda

Na uruchomienie konta w euro decyduje się również spora liczba turystów podróżujących po Starym Kontynencie oraz Polaków mieszkających za granicą. Ci pierwsi wychodzą częstokroć z założenia, że podczas wakacyjnych wyjazdów wygodniej i bezpieczniej jest płacić plastikiem niżeli gotówką, tym drugim zaś zależy zwykle na obniżeniu kosztów przelewów międzynarodowych, gdy wspomagają finansowo swoich bliskich pozostających w kraju. Przekazując EUR z zagranicy na rachunek walutowy w polskim banku faktycznie oszczędza się pieniądze, ponieważ podczas operacji nie dochodzi do automatycznej wymiany, a więc płaci się wyłącznie za sam transfer i nic ponadto. Gdyby natomiast przelew miał trafić na konto w złotych, przewalutowanie generowałoby dodatkowe opłaty i mogłyby być one bardzo wysokie, gdyż banki na ogół narzucają sporą marżę. Cena, po jakiej dojdzie do sprzedaży EUR, może być niższa nawet o kilkadziesiąt groszy niżeli średni kurs euro, co w praktyce oznacza, iż do odbiorcy dotrze kwota mniejsza od planowanej nawet o kilkaset zł.  Reasumując, emigrantom zarobkowym i entuzjastom zagranicznych wycieczek konto w euro, choć nie będzie niezbędne, zdecydowanie może się przydać.

Dodatkowe korzyści z posiadania konta w euro

Każda grupa mająca styczność z euro może liczyć na dodatkowe korzyści z posiadania konta walutowego, przede wszystkim w postaci tanich przewalutowań. Uruchamiając rachunek w euro  zyskuje się bowiem pełny dostęp do usług kantorów online oraz internetowych platform wymiany walut, takich jak np. Walutomat.pl oferujący transakcje z całkowitym pominięciem spreadu. Czy to względem sprzedaży, czy też skupu, cena euro w bankach i tradycyjnych kantorach ustalana jest tak, aby dana instytucja na siebie zarobiła. Kantory internetowe, jako że mają znacznie niższe koszty utrzymania, są w stanie zaoferować atrakcyjniejsze warunki. Spore zyski generują dzięki wysokim obrotom, a nie wygórowanym spreadom, a więc odpowiednio zawyżonym bądź zaniżonym kursom.

Odwiedzając stronę Walutomatu: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/eur-pln/ widzimy, iż kursy dostępne dla klientów są niemal identyczne jak średni kurs euro, a jak wiadomo, im mniejsza różnica pomiędzy ceną rynkową a tą dotyczącą zakupu lub sprzedaży waluty, tym transakcja jest korzystniejsza.

Euro online bez konta walutowego?

Choć rachunek w euro daje więcej możliwości względem internetowej wymiany waluty, okazuje się, że nie jest warunkiem koniecznym, aby móc dokonać przewalutowania w e-kantorze, o ile ten oferuje tzw. wymianę z portfela. Opcję taką przedkłada m.in. wspomniany wcześniej Walutomat. W praktyce wygląda to tak, że wpłaciwszy do kantoru pieniądze z konta w zagranicznym banku, wymieniamy euro na zł, a następnie realizujemy przelew w PLN. W sytuacji, kiedy euro zamierzamy kupić, kantorowy portfel zasilamy złotymi, a po wymianie wypłacamy środki w gotówce. Brzmi osobliwie? Nawet jeśli, to nie wkradł się tu żaden chochlik. Otóż Walutomat posiada ponad 350 placówek partnerskich rozmieszczonych w całej Polsce, gdzie walutę kupioną przez Internet możemy wypłacić w banknotach. Jest to opcja dedykowana szczególnie tym, którzy nie zamierzają otwierać dodatkowego konta w banku.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design