Inwestycja w lokal użytkowy - czy może przynieść zysk?

Data dodania: 3 lipca 2020
Foto: Inwestycja w lokal użytkowy

Inwestycja w nieruchomości, zwłaszcza w większych ośrodkach aglomeracyjnych, to popularna forma lokaty kapitału. Popyt na mieszkania już od kilku lat utrzymuje się na wysokim poziomie, dlatego to rozwiązanie w miarę bezpiecznej, rozsądnej i stabilnej lokaty kapitału. Coraz większą popularnością cieszą się inwestycje w lokale użytkowe. Czy mogą przynieść zysk? Podpowiadamy.

Nie tylko mieszkania

Zakup mieszkania i jego późniejszy wynajem, to jedna z bezpieczniejszych oraz korzystniejszych form inwestowania, zwłaszcza w porównaniu z nisko oprocentowanymi lokatami bankowymi. Większości osób, ten sposób lokowania kapitału, kojarzy głównie z możliwością pozyskania dochodu z wynajmu mieszkań lub domów. Jednak to nie jedyne rozwiązania. Dużym zainteresowaniem cieszą się również inwestycje w nieruchomości komercyjne - biurowce, lokale użytkowe, hale magazynowe, hotele. W ich przypadku stopa zwrotu z inwestycji jest średnio o 2% wyższa. Inwestorów (również zagranicznych) zachęca nie tylko wzrost znaczenia naszego kraju na arenie międzynarodowej, ale również konkurencyjne ceny za metr kwadratowy. Rosnący popyt na nieruchomości sprawia, że taka lokata kapitału może przynieść pewny zysk.
 
Rentowność lokali użytkowych

Lokale użytkowe, znajdujące się najczęściej na parterach nowych inwestycji deweloperskich, stanowią dochodowe uzupełnienie oferty mieszkaniowej, ponieważ zwiększają rentowność projektu. Ich ceny nierzadko osiągają wyższe kwoty za metr kwadratowy niż mieszkania - zwłaszcza te zlokalizowane na niższych kondygnacjach. Co istotne i warte podkreślenia, lokale użytkowe pozwalają na osiągnięcie wyższej stopy zwrotu, niż inne nieruchomości inwestycyjne. Zakup mieszkania pod wynajem pozwala na uzyskanie 3% - 5% rentowności najmu, z kolei wynajęty lokal usługowy - może wiązać się z poziomem na granicy 7% - 10%. Już od kilku lat wzrasta popyt na powierzchnie usługowe, co widoczne jest zwłaszcza w większych miastach. Intratność inwestycji w lokale użytkowe (zwłaszcza te lokalne) zwiększa ustawowy zakaz handlu w niedziele. Wprowadzenie niekorzystnych przepisów dla galerii handlowych pozwoliło zwiększyć obroty małych, osiedlowym punktów usługowych.

Inwestycje długoterminowe

Dużą zaletą inwestycji w lokale użytkowe jest perspektywa ich długoterminowego wynajmu. Najemcy zawierają umowę z właścicielami lokali najczęściej na okres 3 - 5 lat. Często zdarzają się jednak umowy znacznie dłuższe, np. 10-letnie. Atrakcyjna lokalizacja - w pobliżu kluczowych węzłów komunikacyjnych i nowo wybudowanych osiedli - przekłada się bezpośrednio na większą rentowność. Zaletą takich inwestycji są również mniejsze nakłady finansowe i brak konieczności aranżacji lokali, a także możliwość dopasowania metrażu do możliwości finansowych.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design