Hotele powoli podnoszą się po koronakryzysie

Data dodania: 25 listopada 2021
Kategoria:

Sektor turystyczny i hotelarski znalazł się wśród branż najbardziej dotkniętych przez pandemię COVID-19. Z danych Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO) wynika, że pandemia miała na te branże destrukcyjne skutki.

W 2020 roku oraz na początku 2021, ruch turystyczny na świecie spadł drastycznie. W styczniu 2021, międzynarodowy ruch turystyczny zmniejszył się o 87% w porównaniu do tego samego okresu w roku poprzednim. UNWTO szacuje, że kryzys w turystyce przyczynił się do straty przychodów z eksportu na poziomie 1,3 biliona dolarów, a także zagroził od 100 do 120 milionom miejsc pracy, szczególnie w małych i średnich przedsiębiorstwach.

Sytuacja w Europie

Wypowiedź wiceprezesa Radisson Hotel Group podkreśla zróżnicowanie sytuacji w Europie. Niektóre miejsca, jak Amsterdam czy Praga, które są silnie zależne od turystyki międzynarodowej, doświadczają trudności. Z drugiej strony, w krajach z silnym popytem wewnętrznym, takich jak Polska, wyniki są lepsze, a niektóre hotele i lokalizacje osiągają nawet lepsze wyniki niż w 2019 roku.

Wyniki hoteli w Polsce

Ankieta Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego wskazuje, że wrzesień był dobrym miesiącem dla hoteli, mimo że wyniki były nieco słabsze niż w sierpniu. 36% hoteli osiągnęło frekwencję powyżej 70%, a połowa z nich odnotowała frekwencję pomiędzy 40% a 70%. Hotele poza miastami nadal notowały lepsze wyniki niż hotele miejskie.

Perspektywy na przyszłość

Grupa Radisson prognozuje, że odbudowa ruchu turystycznego będzie stopniowa, a do 2023 roku sytuacja powinna wrócić do poziomu sprzed pandemii. Ceny usług hotelarskich mają powrócić do poziomu sprzed pandemii w 2025 roku. W Radisson Hotel Group spodziewają się pełnego powrotu do normalności właśnie w 2025 roku, zauważając jednocześnie, że podróżowanie nadal jest kluczowe dla stylu życia ludzi. W sektorze hotelarskim widać też trend wybierania hoteli należących do znanych sieci, które są postrzegane jako bezpieczne i higieniczne.

Wydarzenia i spotkania branżowe

Sektor konferencji i wydarzeń nadal boryka się z wyzwaniami, a poprawa w tej dziedzinie może nie nastąpić aż do 2022 lub 2023 roku. Firmy rzadziej organizują duże wydarzenia wyjazdowe. Mimo to, są szanse na ożywienie w zakresie organizacji wesel, szkoleń czy spotkań mniejszych grup, które obecnie są rezerwowane na bardzo krótki termin.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design