DOZ przejmuje spółki Euro-Apteka, Super Zdrowie oraz MLV18

Data dodania: 19 listopada 2021
Kategoria:

Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), wydał zgodę na przejęcie przez firmę DOZ kontroli nad spółkami Euro-Apteka, Super Zdrowie oraz MLV18. Wszystkie te podmioty działają na rynku farmaceutycznym.

DOZ zarządza siecią aptek „DOZ Apteki dbam o zdrowie”. Spółki, które mają zostać przejęte, są częścią grupy kapitałowej EA, posiadającej apteki działające pod markami „Euro-Apteka” i „Polonez”.

Ograniczenie konkurencji na lokalnym rynku w Goleniowie

Przeprowadzone postępowanie wykazało, że transakcja może ograniczyć konkurencję na lokalnym rynku farmaceutycznym w Goleniowie (województwo Zachodniopomorskie). Z tego względu Prezes UOKiK zdecydował o wydaniu decyzji warunkowej, uzależniając zgodę na przejęcie od sprzedaży jednej z aptek.

Wymogi UOKiK dla sprzedaży apteki w Goleniowie

Zgodnie z nałożonymi warunkami, firma Medix, będąca częścią grupy DOZ, będzie musiała sprzedać aptekę „Euro-Apteka” przy ulicy Szczecińskiej 4a w Goleniowie. Nabywca tej apteki nie może należeć do tej samej grupy kapitałowej co DOZ, a jego wybór wymaga akceptacji przez Prezesa UOKiK. W umowie sprzedaży powinna znaleźć się klauzula gwarantująca kontynuowanie działalności aptecznej w tym miejscu, a jej treść również wymaga zatwierdzenia przez Prezesa UOKiK. DOZ ma obowiązek przedstawić urzędowi sprawozdanie z realizacji tego warunku.

Orzecznictwo UOKiK dotyczące konkurencji między aptekami

Urząd antymonopolowy przyjął, że apteki konkurują ze sobą na obszarze jednego kilometra. Jest to spowodowane tym, że konsumenci zazwyczaj wybierają apteki blisko domu, pracy lub przychodni, do których najczęściej docierają pieszo.

Transakcja podlega zgłoszeniu do UOKiK, gdy uczestniczą w niej przedsiębiorcy, których łączny obrót w poprzednim roku przekroczył 1 miliard euro na świecie lub 50 milionów euro w Polsce.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design