5 powodów dla których warto się zdecydować na outsourcing specjalistów IT

Data dodania: 7 lipca 2022

Jako właściciel firmy prawdopodobnie zastanawiałeś się nad outsourcingiem niektórych aspektów swojej działalności. Jak wynika z raportu Corporate Computer Services, outsourcing informatyczny ma wiele zalet, od integracji najnowszych technologii po niższe koszty utrzymania Twojej firmy i wyższą efektywność pracy.

Czy outsourcing to coś więcej niż kwestia finansowa? Jakie są inne powody, dla których firmy wybierają ten sposób działania? Co przyczynia się do sukcesu takiego rozwiązania?

Czym jest outsourcing IT?

Outsourcing IT polega na korzystaniu z usług zewnętrznych dostawców usług informatycznych w takich dziedzinach, m.in, jak tworzenie i wsparcie aplikacji, a także rozwiązania infrastrukturalne dla firm, które zazwyczaj nie prowadzą działalności technologicznej, dzięki czemu mogą skoncentrować się na głównych aspektach działalności lub obniżyć koszty i utrzymać swoją pozycję na rynku. Może to również obejmować oprogramowanie jako usługę (SaaS), rozwiązania chmurowe i mobilne, a także cyberbezpieczeństwo i inne powiązane usługi IT.

Dlaczego firmy decydują się na zewnętrzne usługi informatyczne?

Usługi outsourcingu niosą ze sobą wiele korzyści dla firm – w tym krótszy czas wprowadzania produktów na rynek, skalowalność, elastyczność geograficzna i produkty o wyższej jakości – przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Odpowiedni model outsourcingu może również pomóc firmom w posiadaniu oddanych specjalistów z branży IT, ekspertów w zakresie najnowszych i najrzadszych technologii oraz doświadczenia niezbędnego do pomyślnej realizacji projektów.

Jednak dla wielu organizacji pytanie, kiedy i jak zlecić outsourcing, pozostaje niejasne. Oto pięć kluczowych sytuacji, które pomogą Twojej organizacji określić, kiedy zlecić outsourcing operacji IT.

• Chcesz szybko wprowadzić produkt na rynek

W każdej firmie, niezależnie od jej wielkości, oczekuje się by reagować na potrzeby biznesowe tak szybko, jak to możliwe. Chodzi o zastanowienie się, czy szybciej uda się wprowadzić produkt na rynek we własnym zakresie, czy też zatrudniając zewnętrznych specjalistów. Wiele firm przekonało się, że outsourcing zespołów IT przyśpieszył rozwój produktu. Wynika to z faktu, że zlecasz projekt firmie, która specjalizuje się w dziedzinach, których potrzebujesz do osiągnięcia celu.

• Potrzebujesz specjalistycznej lub niszowej wiedzy

Nadążanie za technologią niezbędną do prowadzenia firmy jest kosztowne i czasochłonne. Ponieważ profesjonalni dostawcy usług IT zewnętrzni współpracują z wieloma klientami i muszą być na bieżąco z najlepszymi praktykami w branży, zazwyczaj wiedzą, co jest właściwe, a co nie. Taka wiedza i doświadczenie zmniejszają ryzyko podjęcia kosztownej, błędnej decyzji natomiast mają znaczący wpływ na rozwój projektu. Dzięki outsourcingowi zwiększasz swoje szanse na znalezienie wykwalifikowanych talentów i znacznie szerszej gamy technologii.

• Gdy istnieje luka w umiejętnościach

Konieczność zlecania operacji IT na zewnątrz zwykle wynika z braku niezbędnej wewnętrznej wiedzy specjalistycznej. Często firm nie stać na zatrudnienie wysoko wykwalifikowanych specjalistów. W związku pojawia się luka w umiejętnościach, potrzebnych do opracowania konkretnych projektów cyfrowych. Aby zwiększyć skalę działań, możesz skorzystać z usługi outsourcingu IT i poszerzyć pulę ekspertów w danej dziedzinie. Możesz łatwo skalować zespoły w górę lub w dół, aby dopasować je do zmieniających się potrzeb produktu, tak by projekt był rozwijany zwinnie i mógł sprostać nowym wymaganiom biznesowym.

• Potrzebujesz zmniejszyć lub lepiej kontrolować koszty operacyjne

Zatrudnienie wysoko wykwalifikowanych specjalistów w niszowej dziedzinie może być bardzo kosztowne i nie mieścić się w budżecie firmy. Dobrą alternatywą może być outsourcing IT zarówno w skali doraźnej, pod względem krótko, jak i długoterminowym. W ten sposób eliminujesz koszty związane z zatrudnieniem pracownika, takie jak nadzór menedżerski, ubezpieczenie, szkolenia, czy też koszty ogólne, hurtowe zakupy i opcje leasingu sprzętu i oprogramowania oraz licencje na oprogramowanie.

• Chcesz skupić się na swojej głównej działalności

Nie jest możliwe bycie specjalistą we wszystkich swoich dziedzinach. Outsourcing pozwala Ci skoncentrować się na swoich podstawowych kompetencjach, podczas gdy zaufany dostawca IT może pomóc w projekcie transformacji cyfrowej Twojej organizacji. Takie podejście zapewnia rozwój, napędza innowacje, zapewniając jednocześnie lepszą cenę, skalowalność projektu, szybki czas realizacji i wysoką jakość.

Podsumowanie

Zastanawiasz się, jak wypada Twój obecny lub potencjalny dostawca usług IT? Sprawdź ofertę outsourcingu specjalistów IT od Studio Software. Jeśli masz pytania co do kwalifikacji naszych inżynierów lub sposobu działania zespołów deweloperskich, skontaktuj się z nami, a chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design