Mały ZUS Plus przedłużony o rok

Data dodania: 1 czerwca 2023
Kategoria:

Tysiące małych i średnich firm w Polsce mogą skorzystać z przedłużenia o rok okresu płacenia niższych składek do ZUS. Inicjatywa ta, zatytułowana Mały ZUS Plus, ma na celu ułatwienie przedsiębiorcom przetrwania okresu dwuletniej przerwy w płaceniu obniżonych składek.

Ostatnio, projekt ustawy przewidujący roczne przedłużenie Małego ZUS Plus został przedstawiony w Sejmie RP. Aby stać się obowiązującym, musi zostać zatwierdzony przez Senat RP oraz podpisany przez Prezydenta RP. Inicjatywa ta jest wynikiem starań Adama Abramowicza, Rzecznika MŚP, który zabiegał o ułatwienia dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Inicjatywa na rzecz małych firm

Rzecznik MŚP, Adam Abramowicz, już na początku lutego 2023 roku zwrócił się do Premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o zmianę ustawy Mały ZUS Plus w imieniu 250 tysięcy małych przedsiębiorców. Wniosek dotyczył zniesienia limitu korzystania z Małego ZUS Plus do trzech lat.

Kontekst wprowadzenia Małego ZUS Plus

Trzy lata temu, kiedy rząd wprowadzał Mały ZUS Plus, uwzględnił argumenty o szkodliwości systemu ryczałtowej stawki ZUS, który nie bierze pod uwagę poziomu dochodów. To rozwiązanie było szkodliwe dla małych firm, prowadząc je do szarej strefy oraz hamując rozwój nowych inicjatyw, jak startupy.

W trakcie prac nad ustawą, Rzecznik MŚP argumentował, że ograniczenie korzystania z Małego ZUS Plus do maksymalnie 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy działalności gospodarczej jest bezpodstawne. Przykładem jest krawcowa z małej miejscowości, która przy niskim dochodzie nie jest w stanie udźwignąć pełnych obciążeń ZUS. W lutym 2023 roku, po trzech latach działania ulgi, wielu przedsiębiorców stanęło przed dylematem zawieszenia działalności lub przeniesienia jej do szarej strefy. Dodatkowo, Ci którzy są związani długoterminowymi umowami i kredytami, zaczęli popadać w długi wobec ZUS.

Apel Abramowicza

Adam Abramowicz, Rzecznik MŚP, ma nadzieję, że Mały ZUS Plus stanie się stałą ulgą dla mikroprzedsiębiorców. Jego apel i wysiłki na rzecz Małego ZUS zostały zauważone przez parlamentarzystów i rząd. Zdaniem Abramowicza, wydłużenie Małego ZUS Plus to istotna pomoc dla małych i średnich przedsiębiorców, która może przyczynić się do ich długoterminowego zdrowia. Zauważa również, że małe i średnie przedsiębiorstwa generują niemal połowę PKB Polski (49,6%), a mikroprzedsiębiorstwa mają największy udział w tworzeniu PKB - około 30,6%. Te liczby są mocnym argumentem za szczególnym traktowaniem polskiego biznesu przez Państwo Polskie i wychodzeniem naprzeciw jego oczekiwaniom.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design