Rozwiązania dotyczące usuwania wad produktów, zaproponowane w ustawie o prawach konsumenta, mogą zagrozić konkurencyjności polskich przedsiębiorców. Spowodują powstanie dodatkowych kosztów po stronie producentów, co wpłynie na ograniczenie konkurencyjności polskich przedsiębiorców oraz zagrozi istnieniu tysięcy małych firm serwisowych - uważa Konfederacja Lewiatan.
W projekcie ustawy o prawach konsumenta znalazł się przepis zgodnie z którym, w razie ujawnienia się wady rzeczy po raz drugi w okresie trwania rękojmi przedsiębiorcy nie będą mogli naprawić rzeczy lub jej wymienić. W takiej sytuacji konsument będzie mógł odstąpić od umowy, nawet gdyby wada dotyczyła zupełnie innego elementu rzeczy lub gdyby przedsiębiorca był gotowy niezwłocznie taką wadę usunąć i to w ciągu aż 2 lat od daty zawarcia umowy.
Konfederacja Lewiatan przypomina, że obecnie, jeśli sprzedawca niezwłocznie wymieni rzecz wadliwą na rzecz wolną od wad albo niezwłocznie wady usunie, konsument takiego uprawnienia nie ma. Tego typu zmiany spowodują powstanie dodatkowych kosztów po stronie producentów, co wpłynie na ograniczenie konkurencyjności polskich przedsiębiorców oraz zagrozi istnieniu tysięcy małych firm serwisowych, poprzez ograniczenie możliwości naprawy, a także zmniejszenie obrotu częściami zapasowymi.
Zdaniem Konfederacji Lewiatan opisywane problemy dosięgną zwłaszcza producentów sprzętu AGD, przemysł motoryzacyjny czy firmy produkujące towary zaawansowane technologicznie.