Zarządzająca Empiku przejmuje kontrolę nad Spółką w wyniku wykupu menedżerskiego

Autor: AK
Kategoria:

Dotychczasowa prezeska zarządu firmy, Ewa Szmidt-Belcarz, przejmuje kontrolny pakiet akcji w Grupie Empik. Sprzedającym 51% akcji jest Penta Investments, obecna w Empiku od 2012 roku.

Obie strony transakcji deklarują kontynuowanie bliskiej i partnerskiej współpracy w zakresie inwestycji i rozwoju biznesu. Grupa Empik zanotowała 2,4 mld zł obrotów w ubiegłym roku, z czego prawie połowa została wypracowana przez segment e-commerce i digital. Strony transakcji zdecydowały o nieujawnianiu jej wartości. Zamknięcie transakcji jest przedmiotem zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przejęcie większości akcji w Grupie Empik przez Ewę Szmidt-Belcarz nie zmienia struktury zarządczej firmy ani strategii Spółki, realizowanej od 2015 roku. Nowa wiodąca akcjonariuszka pozostaje prezeską zarządu i planuje dalszy długoterminowy rozwój całej Grupy we współpracy z Penta Investments.

Penta Investments pozostaje w Spółce posiadając 49% akcji i deklaruje dalsze wspieranie rozwoju poszczególnych linii biznesowych. Do 2026 roku planowane inwestycje osiągną poziom 300-350 mln zł i będą skierowane głównie na rozwój organiczny, nie wykluczając jednak akwizycji.

Strategią Grupy Empik jest dalsze inwestowanie w rozwój w obszarach omnichannel, platformę e-commerce empik.com oraz ekosystem subskrypcyjny, jak również digitalizację, automatyzację i robotyzację procesów w całej Grupie. Inwestycje będą również kontynuowane w dynamicznie rosnących spółkach Grupy – w obszarach tworzenia i dystrybucji treści tradycyjnych i cyfrowych, jak również w obszarze event discovery i sprzedaży biletów na wydarzenia. Kluczowym elementem strategii pozostaje również zrównoważona rozbudowa sieci tradycyjnych salonów i formatu convenience, uzupełniających rozwój e-commerce. Wejście Ewy Szmidt-Belcarz do grona akcjonariuszy nie oznacza żadnych zmian dla partnerów biznesowych, pracowników i innych interesariuszy.

Współpraca z Penta Investments była zawsze bliska, otwarta i partnerska. Od wielu lat dzielimy wspólną wizję rozwoju Grupy Empik, którą konsekwentnie i odważnie realizujemy. Dzisiaj materializuje się kolejny, ważny krok w historii naszej współpracy ­– powiedziała Ewa Szmidt-Belcarz, prezeska zarządu Empik S.A.

Przejęcie kontroli nad Grupą Empik dokonane przez Ewę Szmidt-Belcarz jest przykładem transakcji wykupu menedżerskiego (MBO, management buy-out), które są rzadkie w przypadku spółek o takiej skali biznesu.

Od 2015 roku intensywnie współpracujemy z Ewą w realizacji strategii wzrostu Grupy Empik. Dotychczas, pod jej kierownictwem, wspólnie powiększyliśmy skalę firmy dwukrotnie, w wielu kluczowych wymiarach – m.in. przychodach czy wyniku EBITDA. Realizacja tej transakcji potwierdza bardzo dobrą dotychczasową współpracę, pozwala nam kontynuować wsparcie Grupy Empik i daje możliwość realizacji większych zysków w przyszłości ­– powiedział Łukasz Waszak, dyrektor inwestycyjny Penta Investments w Polsce.

Grupa Empik S.A. to jedna z największych firm w obszarze rozrywki i lifestyle’u w Polsce. To wielokanałowy ekosystem sprzedaży produktów i usług poprzez platformę e-commerce oraz sieć salonów sprzedaży w całej Polsce. To również twórca tradycyjnego i cyfrowego contentu, wydawca oraz producent oryginalnych treści audio, podcastów oraz seriali. W 2021 roku firma osiągnęła 2,4 mld zł obrotów i 63 mln zł zysku operacyjnego. Większościowym akcjonariuszem Grupy Empik będzie po transakcji Ewa Szmidt-Belcarz, kontrolująca 51% akcji, a Penta Investments będzie posiadać 49% akcji.

Penta Investments to środkowoeuropejska grupa inwestycyjna, założona w 1994 roku, która działa głównie w sektorze zdrowia, usług finansowych, produkcji, handlu detalicznego, nieruchomości i mediów. Jej spółki portfelowe zatrudniają ponad 41 000 osób, a wartość aktywów Penty w 2021 roku osiągnęła 12 mld euro. Penta jest obecna w ponad dziesięciu krajach w Europie, a jej biura znajdują się w Pradze, Bratysławie i Warszawie.

Ewa Szmidt-Belcarz od 2015 roku prezeska zarządu Empik S.A. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, London School of Economics oraz MBA INSEAD. Rozpoczynała karierę w agencji reklamowej Euro RSCG i kontynuowała ją w koncernach międzynarodowych: L’Oreal, Schwarzkopf & Henkel, Cadbury. Została pierwszą globalną Partnerką w międzynarodowej firmie doradczej McKinsey w regionie CEE.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram