Zakładanie firmy i konta bankowego

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: kontomania.pl
Jedną z pierwszych spraw, niezależnie od tego czy zakładamy jednoosobową działalność czy też spółkę, jest wybór banku w którym założone zostanie konto firmowe.

Początkujący przedsiębiorca ma zazwyczaj dużo na głowie. Oprócz załatwienia różnych formalnych spraw, w centrum zainteresowania powinien pozostać przede wszystkim biznes, dlatego warto przebrnąć sprawnie przez pozostałe kwestie.

Konto firmowe

Jedną z pierwszych spraw, niezależnie od tego czy zakładamy jednoosobową działalność czy też spółkę, jest wybór banku w którym założone zostanie konto firmowe. Jest to ważna sprawa, gdyż rachunek firmowy stanowi podstawowe narzędzie do rozliczeń w przedsiębiorstwie, a ponadto być może będziemy chcieli skorzystać przy okazji z innych produktów finansowych, takich jak kredyt na rozwój firmy. Na co zatem zwrócić uwagę, aby dany bank okazał się trafnym wyborem?

Opłaty

Generalnie można "wrzucić" pobierane przez bank prowizje w koszty prowadzenia działalności, jednak w praktyce mało który właściciel firmy to robi. Do najpopularniejszych opłaty za konto firmowe zaliczają się w zasadzie te same prowizje jak przy kontach osobistych. Dodatkowo często są obłożone warunkami. Wybierając konto warto przeanalizować:

  • opłatę za prowadzenie konta;
  • opłatę za wydanie karty debetowej i jej użytkowanie;
  • opłaty za przelewy internetowe elixir
  • opłaty za przelewy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych / Urzędu Skarbowego
  • opłatę za zlecenie stałe
  • opłaty za operacje gotówkowe w oddziale - wpłaty i wypłaty
  • opłaty za wypłaty z bankomatów

Oczywiście ciężko (obecnie nie jest to w zasadzie możliwe) znaleźć bank, które nie pobiera żadnej prowizji (chociażby warunkowej) za wszystkie wyżej wymienione czynności, jednak nie oznacza to iż nie ma rynku atrakcyjnych ofert. Ich oceny można dokonać korzystając z rankingu na kontomania.pl, gdzie można porównać koszty podstawowych operacji na kontach firmowych w różnych bankach.

Bonusy

Niektórzy nie zwracają większej uwagi na kwestię dodatkowych korzyści, jednak niesłusznie. Dla banku przedsiębiorca jest bardzo cennym klientem, a co za tym idzie jest w stanie mu sporo zaoferować, aby tylko zawarł umowę o prowadzenie konta. Takie bonusy (zazwyczaj niestety ograniczone czasowo) mogą mieć różną formę, oto kilka aktualnych akcji promocyjnych:

  • premia za opłacanie składek do ZUS (50 zł miesięcznie) + premia za korzystanie z księgowości (30 zł miesięcznie) - mBank
  • premie za różne operacje bankowe (50 zł miesięcznie) - Idea Bank
  • pomoc techniczna, drogowa, medyczna, prawna - Raiffeisen Polbank

Jest to kilka przykładów, jednak dla części przedsiębiorców może stanowić to wartą uwagi zachętę, aby właśnie w danym banku założyć konto firmowe.

 

 

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram