Zagraniczne systemy są potrzebne w Polsce

Autor: Redakcja
Data dodania: 13 maja 2010
Kategoria:
Easy_CashKoncepty oferowane przez polskie firmy nie wyczerpują potrzeb potencjalnych franczyzobiorców. Ponad 30 proc. z nich uważa, że we wszystkich branżach istnieje zapotrzebowanie na zagraniczne pomysły na biznes – wynika z sondy portalu FranczyzawPolsce.pl.

Kolejne 25,5 proc. opowiedziało się, że za tym, że należy przeszczepić na polski grunt w szczególności te systemy, które nie mają polskich odpowiedników. Z kolei ponad 7 proc. ankietowanych odpowiedziało, że przydałyby się nam systemy z niektórych branż, w szczególności tych charakteryzujących się innowacyjnością. Sumując odpowiedzi na tak, widzimy znaczącą przewagę zwolenników wejścia do Polski zagranicznych sieci franczyzowych – opowiedziało się za tym łącznie blisko 63 proc. uczestników sondy.

sonda_13_05_2010

Obecnie mamy do czynienia w naszym kraju z miażdżącą przewagą koncepcji rodzimych. Sieci zagraniczne stanowią ok. 10 proc. Wiele z nich odniosło jednak spore sukcesy. Jeśli więc weźmiemy pod uwagę liczbę placówek, rozpoznawalność marki, to można mówić o znaczącym sukcesie franczyzy zagranicznej na polskim rynku. Wśród tych konceptów wyróżnić możemy w szczególności McDonald's (USA), Telepizzę (Hiszpania) czy Yves Rocher (Francja). Do podboju polskiego rynku szykują się też już kolejne firmy.

Niemniej część osób wcale z tej perspektywy nie jest zadowolona. Bowiem 21 proc. uczestników sondy uznało, że nie ma zapotrzebowania na takie koncepty. Powód? Ponad 8 proc. uznało, że zagraniczne systemy bazują na odmiennych zwyczajach zakupowych klientów, przez co w Polsce się nie sprawdzają. Niewiele mniej osób uznało, że są one po prostu zbyt drogie dla polskich franczyzobiorców. Zaś 5,5 proc. naszych ankietowanych jest zdania, że polskie koncepty w całości pokrywają zapotrzebowanie rynku.

Wyniki sondy pokazują też, że spora część osób zainteresowanych rynkiem franczyzowym nie zna jednak systemów zagranicznych i nie ma zdania w kwestii ich ewentualnej ekspansji w Polsce. Zainteresowanych tym tematem zapraszamy do lektury artykułu  Zagraniczne sieci planują ekspansję nad Wisłą.

Zapraszamy również do głosowania w naszej kolejnej sondzie. Tym razem chcielibyśmy się dowiedzieć, co dla franczyzobiorców jest dla nich najważniejsze w procesie wyboru systemu franczyzowego. Znana marka, wysokość inwestycji, a może wsparcie, jakie oferuje franczyzodawca przed i w trakcie obowiązywania umowy? Głos można oddać, klikając tutaj.

Joanna Cabaj - Bonicka
jcabaj@arss.com.pl

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram