Żabka wygrała z Inspekcją Pracy

Autor: Redakcja
Data dodania: 29 marca 2019
Kategoria:
Foto: Żabka wygrała z Inspekcją Pracy

Franczyzobiorcy sieci Żabka wygrali 148 procesów, w których Państwowa Inspekcja Pracy zarzucała im, że nie mogą podawać się za placówki pocztowe.

Po wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele, właściciel sieci Żabka znalazł sposób, by placówki prowadzone przez franczyzobiorców mogły być czynne w te dni. Od kwietnia 2018 roku dzięki umowie z firmą Point Pack, placówki sieci Żabka mogły świadczyć usługi pocztowe, co oznaczało, że sklepy – zgodnie z wyjątkiem w ustawie o zakazie handlu w niedziele – mogły otwierać się we wszystkie niedziele i stawiać za ladą pracowników. Sklepy Żabka w ubiegłym roku obsłużyły ponad 1,7 mln przesyłek.

Takie działanie nie spodobało się Poczcie Polskiej oraz Solidarności, którzy dzięki przychylności niektórych posłów partii rządzącej chcieli nowelizacji ustawy, by zakazać tych praktyk. Gdy sprawa utknęła w Sejmie, przyszedł czas na PIP. Kontrolerzy PIP skierowali sprawy do sądów.

Jak poinformowało „Gazetę Wyborczą” biuro prasowe firmy Żabka Polska, w związku z wnioskami skierowanymi przez PIP do sądów w sprawie korzystania ze statusu placówki pocztowej franczyzobiorcy zwrócili się do operatora o pomoc prawną w 148 przypadkach. Początkowo sądy orzekały na korzyść PIP, ale dzięki przysługującemu prawu do odwołania, franczyzobiorcy wygrali.

- Mamy obecnie informacje, iż we wszystkich sprawach, w których franczyzobiorcy skutecznie złożyli sprzeciwy od wyroków nakazowych, sądy zdecydowały o umorzeniu postępowań i uniewinniły franczyzobiorców. Sądy również wydawały decyzje odmawiające wszczęcia postępowania wobec franczyzobiorców, nie znajdując żadnych podstaw, aby kwestionować prawo franczyzobiorcy do korzystania z pomocy pracowników w ramach wyłączenia wynikającego ze statusu placówki pocztowej - informuje biuro prasowe Żabki.

Korzystne orzeczenia dla franczyzobiorców sieci Żabka mogą spowodować, że kolejne sieci zaczną stosować podobną praktykę jako placówki pocztowe w swoich punktach.

W myśl zasady, że co nie jest zabronione, jest dozwolone.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 30 listopada 2022
Polacy chcą żyć zdrowo, przedsiębiorcy mogą na tym zarobić
Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram