Żabka wygrała z Inspekcją Pracy

Data dodania: 29 marca 2019
Kategoria:
Foto: Żabka wygrała z Inspekcją Pracy

Franczyzobiorcy sieci Żabka wygrali 148 procesów, w których Państwowa Inspekcja Pracy zarzucała im, że nie mogą podawać się za placówki pocztowe.

Po wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele, właściciel sieci Żabka znalazł sposób, by placówki prowadzone przez franczyzobiorców mogły być czynne w te dni. Od kwietnia 2018 roku dzięki umowie z firmą Point Pack, placówki sieci Żabka mogły świadczyć usługi pocztowe, co oznaczało, że sklepy – zgodnie z wyjątkiem w ustawie o zakazie handlu w niedziele – mogły otwierać się we wszystkie niedziele i stawiać za ladą pracowników. Sklepy Żabka w ubiegłym roku obsłużyły ponad 1,7 mln przesyłek.

Takie działanie nie spodobało się Poczcie Polskiej oraz Solidarności, którzy dzięki przychylności niektórych posłów partii rządzącej chcieli nowelizacji ustawy, by zakazać tych praktyk. Gdy sprawa utknęła w Sejmie, przyszedł czas na PIP. Kontrolerzy PIP skierowali sprawy do sądów.

Jak poinformowało „Gazetę Wyborczą” biuro prasowe firmy Żabka Polska, w związku z wnioskami skierowanymi przez PIP do sądów w sprawie korzystania ze statusu placówki pocztowej franczyzobiorcy zwrócili się do operatora o pomoc prawną w 148 przypadkach. Początkowo sądy orzekały na korzyść PIP, ale dzięki przysługującemu prawu do odwołania, franczyzobiorcy wygrali.

- Mamy obecnie informacje, iż we wszystkich sprawach, w których franczyzobiorcy skutecznie złożyli sprzeciwy od wyroków nakazowych, sądy zdecydowały o umorzeniu postępowań i uniewinniły franczyzobiorców. Sądy również wydawały decyzje odmawiające wszczęcia postępowania wobec franczyzobiorców, nie znajdując żadnych podstaw, aby kwestionować prawo franczyzobiorcy do korzystania z pomocy pracowników w ramach wyłączenia wynikającego ze statusu placówki pocztowej - informuje biuro prasowe Żabki.

Korzystne orzeczenia dla franczyzobiorców sieci Żabka mogą spowodować, że kolejne sieci zaczną stosować podobną praktykę jako placówki pocztowe w swoich punktach.

W myśl zasady, że co nie jest zabronione, jest dozwolone.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design