Za mało franczyzy w usługach dla domu

Autor: Redakcja
Data dodania: 9 września 2010
Kategoria:
cleaningUczestnicy sondy portalu FranczyzawPolsce.pl uznali, że właśnie w tej kategorii najbardziej brakuje im systemów sieciowych. Wysoko znalazły się także przychodnie lekarskie, logistyka i outlety.

Głosy w naszej sondzie na temat tego, w których branżach najbardziej brakuje systemów franczyzowych, były bardzo podzielone. Nie znalazł się wyraźny faworyt, który znacząco zdystansowałby pozostałe odpowiedzi.

Niemniej numerem jeden okazała się branża związana z usługami dla domu - otrzymała ponad 16 proc. głosów. Co się kryje pod tym hasłem? Zagranicą funkcjonują we franczyzie m.in. firmy sprzątające, zajmujące się utrzymywaniem ogrodów czy też wykonujące drobne naprawy i remonty. I nie są to bynajmniej systemy niszowe przyciągające nielicznych. Kanadyjska firma Molly Maid (sprzątanie domów), działająca od lat 80. ubiegłego stulecia, dziś jest międzynarodowym potentatem, który ma 450 franczyzobiorców w Stanach Zjednoczonych oraz 180 w takich krajach jak Wielka Brytania, Japonia, Portugalia czy Kanada.

W zakres usług dla domu można także włączyć doradztwo w zakresie optymalizacji zużycia wody czy energii. Na świecie także funkcjonują już takie sieci, które pomagają określić, jakie inwestycje można poczynić w domu i jakiego rzędu oszczędności na rachunkach mogą one wygenerować. W Polsce już także były plany zorganizowania takiej sieci, na razie jednak nie zostały one zrealizowane.

Na drugim miejscu wśród systemów, których brakuje, znalazły się przychodnie lekarskie i stomatologiczne. Zdobyły 11,9 proc. głosów. Faktem jest, że działa już w naszym kraju kilka systemów  w branży medycznej bądź okołomedycznej. Są wśród nich np. Dent-a-Medical, Dental Clinic Licence, Medicover czy też Klinika Leczenia Niepłodności Gameta. Wybór ofert jednak rzeczywiście nie jest duży.

Trzecie miejsce zajęła branża transportowa i logistyczna. Dotychczas w Polsce nie powstał żaden system w tej branży. Pierwszym najprawdopodobniej będzie ATC Cargo, które niedawno zadebiutowało na New Connect. Spółka pozyskała z emisji akcji 2,5 mln zł m.in. na budowę sieci franczyzowej. Opracowaniem systemu dla ATC Cargo zajmuje się Akademia Rozwoju Systemów Sieciowych.

Kolejne kategorie, które otrzymały niewiele mniejsza liczbę głosów – powyżej 10 proc. - to outlety i secondhandy oraz hotele. Przypomnijmy, że na świecie ok. 70 proc. hoteli to jednostki franczyzowe, w Polsce to zaledwie 1 proc. Potencjał rozwoju w tej branży jest więc ogromny.

sonda_systemy_ktorych_brakuje

Najmniej głosów otrzymało doradztwo żywieniowe, kawiarnie, a także rozrywka (szkoły tańca, zajęcia artystyczne i sportowe). Szczególnie może dziwić niska pozycja kawiarni, bowiem, jak wynika z jednej z naszych wcześniejszych sond, gastronomia cieszy największym zainteresowaniem ze strony potencjalnych franczyzobiorców. Tymczasem oferta kawiarniana, która jest częścią tej branży, jest wciąż dosyć skromna. Jednak, zdaniem uczestników sondy, wystarczająca.

Zachęcamy do głosowania w naszej kolejnej sondzie na temat tego, jakie zachęty do przystąpienia do systemu franczyzowego są najatrakcyjniejsze i najskuteczniejsze z punktu widzenia franczyzobiorców. Rezygnacja z opłaty wstępnej, pozyskanie lokalizacji pod placówkę franczyzową, a może przedstawienie modelu finansowego? Polecamy także artykuł Jak pozyskać franczyzobiorców?, który bardziej szczegółowo opisuje sposoby, jakie wykorzystują franczyzodawcy, aby ułatwić sobie budowę sieci franczyzowej i zachęcać do przystąpienia do niej kolejnych franczyzobiorców.

Joanna Cabaj - Bonicka

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram