Wyścig firm po unijne pieniądze

Autor: Redakcja
Data dodania: 25 lutego 2008
Kategoria:
arss-logo.gif

Wyścig firm po fundusze unijne na lata 2007-2013 właśnie się rozpoczyna.

Po doświadczeniach z poprzedniego okresu programowania na lata 2004-2006 wiele firm ma mieszane odczucia, co do zasadności wielu procedur, jakie przyszło im spełniać przy wdrażaniu i rozliczaniu projektów, na które otrzymali dofinansowanie.

Część przedsiębiorców podchodzących nieufnie do całej specyfiki aplikowania o środki, albo zniechęconych uczestnictwem w konferencjach informacyjnych odstąpiła od wnioskowania o środki w okresie 2004-2006. Efektem tego jest zazdrość firm z konkurencji, że im "udało się" otrzymać dofinansowanie na zakup nowej maszyny czy inwestycję na rozwój przedsiębiorstwa. Jednak, po licznych kampaniach promujących fundusze unijne, dobrych praktykach pokazujących, że są przedsiębiorcy, którym się udało otrzymać dofinansowanie i pomyślnie rozliczyć projekty, coraz więcej firm przygotowuje się do aplikowania o środki w nowej perspektywie.

Nowy okres programowania na lata 2007-2013 zaczyna się ze znacznym opóźnieniem. Cześć firm już w połowie 2007r. zgłaszała się do firm doradczych z pomysłami na inwestycje i rozwój kadr, ale  uzyskiwała tylko ogólne informacje. Dziś, kiedy dokumenty programowe są już w większości zatwierdzone, zaczyna się wyścig po ogromne pieniądze.

Łączna suma środków zaangażowanych w realizację Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia, czyli dokumentu strategicznego określającego priorytety i obszary wykorzystania oraz system wdrażania funduszy unijnych w latach 2007-2013 wyniesie około 85,6 mld euro. Na realizację projektów zgodnych z NSRO średnio, co roku (do roku 2015) będzie wydatkowane około 9,5 mld euro, co odpowiada około 5% polskiego produktu krajowego brutto. Z tej sumy:

  • 67,3 mld euro będzie pochodziło z budżetu UE,
  • 11,9 mld euro z krajowych środków publicznych (w tym ok. 5,93 mld euro z budżetu państwa),
  • ok. 6,4 mld euro zostanie zaangażowanych ze strony podmiotów prywatnych.

Nie ma teorii na temat tego, jaki jest złoty środek na osiągnięcie sukcesu. Doświadczeni konsultanci, bądź firmy doradcze zajmujący się tą dziedziną, zwracają uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim wnioskowanie o środki unijne i otrzymane dofinansowanie to dopiero początek drogi.

Jednak receptę na to, jak uzyskać środki z Unii, można sprowadzić do kilku kryteriów: poprawność składanego wniosku pod względem formalnym, dobra sytuacja finansowa przedsiębiorcy, konkurencyjność projektu. Ponadto, istotne przy pisaniu wniosku są skrupulatność i zwracanie uwagi na szczegóły. Trzeba zwracać uwagę na to czy projekt stanowi zamkniętą całość, a jego elementy są ze sobą logicznie powiązane. Ważne jest również, aby cele i efekty projektu były zgodne z celami odpowiedniego projektu unijnego. Najlepiej jeśli efekty projektu są trwałe i wywołują pozytywne i długotrwałe skutki społeczne: wysoko oceniane są projekty zmierzające do trwałego zwiększenia zatrudnienia, tworzenia nowych miejsc pracy dla kobiet, osób przekwalifikowujących się zawodowo oraz dla absolwentów wyższych uczelni.

Jednak najważniejszą zasadą jest: nie bać się. Wielu przedsiębiorców jeszcze przed rozpoczęciem pisania wniosku rezygnuje z tego. Wynika to głównie z nieznajomości programów unijnych i możliwości wnioskowania oraz strachu, iż ich projekt może nie przejść pozytywnie przez sito komisji sprawdzających. Warto jednak próbować i choć czasem nie udaje się osiągnąć sukcesu za pierwszym razem, nie powinno to wpływać na podejście firmy do tego źródła finansowania. Otrzymanie części środków finansowych na realizację przedsięwzięcia jest warte oczekiwania.Jjeśli firmie naprawdę zależy na realizacji swojego projektu nie można poddawać się i łątwo rezygnować ze starania się o dotacje. Im bardziej oryginalny i niepowtarzalny, ale równocześnie realistyczny projekt, tym lepiej.

Opracowanie:

arss-logo.gif

Akademia Rozwoju Systemów Sieciowych

ul. Korfantego 58, 01- 496 Warszawa

Tel: 0 22 638 42 58

biuro@arss.com.pl

28 lutego 2008 r.

Dołącz do newslettera

zobacz więcej

Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram