Wynajem restauracji w dużym mieście od 30 zł za mwk.

Autor: Redakcja
Data dodania: 3 listopada 2010
Kategoria:
restauracja_-_stolikiNajtaniej lokal pod gastronomię można wynająć w Łodzi, najdrożej w Warszawie, gdzie ceny są zdecydowanie wyższe nawet w porównaniu z Krakowem - wynika z analizy spółki Północ Nieruchomości.

Lokale gastronomiczne do wynajęcia znajdują się w ofercie większości biur nieruchomości w Polsce. Posiada jest także rozwiająca się poprzez franczyzę sieć 25 biur nieruchomości działających pod szyldem Północ. Według spółki, mimo sporego zainteresowania tym rynkiem, restauracje nie należą do nieruchomości szybko znajdujących nowych najemców. Z reguły czas poszukiwania nowego najemcy sięga co najmniej kilku miesięcy.

W obecnym czasie jest to niewątpliwie powiązane z kryzysem, który dotknął branżę gastronomiczną. Wpłynął on także na to, jakiego typu lokale chcą otwierać nowi inwestorzy. - Dużo mniejszą popularnością niż jeszcze dwa lata temu, nawet mimo stosunkowo atrakcyjnych cen najmu, cieszą się piwnice w centrach miast, w których chętnie lokalizowano klimatyczne puby. Dzisiaj ten rodzaj oferty gastronomicznej traci na znaczeniu na rzecz lokali oferujących znacznie więcej niż tylko wymyślne drinki i przyjemną atmosferę - zauważają analitycy Północ Nieruchomości.

Cały czas dużym powodzeniem cieszą się lokale w centrum miast z dużymi witrynami i wejściami przy ruchliwej ulicy. Aczkolwiek nowe restauracje powstają także coraz częściej poza nimi, przede wszystkim w dużych biurowcach oraz na osiedlach mieszkaniowych. Szczególnie w przypadku tego drugiego typu lokalizacji mamy do czynienia z dużym rozwojem oferty gastronomicznej. Dawniej na osiedlacch można było znaleźć głównie pizzerie, dziś są to także m.in. bary sushi oraz inne restauracje z oryginalnym menu.

Droga stolica, zróżnicowane Trójmiasto

Najwyższą cenę za metr kwadratowy lokalu gastronomicznego trzeba tradycyjnie zapłacić w Warszawie - średnio 120 zł, przy czym w samym centrum miasta ceny mogą być nawet o 100 proc. wyższe, a w skrajnych przypadkach sięgać ponad 300 zł za mkw. Dla porównania, lokale położone na Pradze czy Służewcu można wynająć już za około 60 zł za mkw.

lokale
Źródło: Północ Nieruchomości S.A.

Ceny w stolicy są wyraźnie wyższe niż w innych miastach. Drugi na liście Kraków pozwala wynająć tego typu lokal już za ok. 80 zł za mkw. Podobne ceny obowiązują we Wrocławiu. Najtańsze jest natomiast prowadzenie restauracji w Łodzi, gdzie za wynajem lokalu przy najbardziej prestiżowej ulicy w mieście, Piotrkowskiej trzeba zapłacić ok. 70 zł za mkw, zaś średnie ceny dla całego miasta nie przekraczają 30 zł za mkw.

Bardzo zróżnicowane stawki obowiązują w Trójmieście. Podczas gdy za najdroższe powierzchnie trzeba zapłacić ponad 200 zł za mkw., ceny lokali poza centrum niewiele przekraczają 40 zł za mkw. Wiąże się to, podobnie jak w przypadku Wrocławia i Krakowa, z koncentracją ruchu turystycznego w zaledwie kilku rejonach miasta i to w nich właśnie ceny najmu lokali gastronomicznych są najwyższe.

JCB

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

Data dodania: 10 sierpnia 2022
Sieć Duży Ben ma już 250 sklepów
Data dodania: 9 sierpnia 2022
Franczyza czy własny biznes?
Data dodania: 8 sierpnia 2022
Franczyza na niepewne czasy
Data dodania: 5 sierpnia 2022
Żabka liczy już 8500 sklepów

zobacz więcej

Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram