Wydawnictwu Ossolineum grozi upadłość

Autor: Redakcja
Data dodania: 2 czerwca 2009
Kategoria:
logo_ossolineum.duze.jpg
logo_ossolineum.duze.jpgDługi Wydawnictwa Ossolineum sięgają niemal 3 mln zł, efektem czego może być upadłość. Firma szuka ratunku, rozważa kilka dróg wyjścia z tej sytuacji: franczyza, debiut na giełdzie… . My głośno zastanawiamy się, które z nich mają sens.

Już w kwietniu Dobrosława Platt, prezes wydawnictwa Ossolineum informowała media, że w związku z ciężką sytuacja finansową firmy - nie chce zamknąć księgarń we Wrocławiu i Krakowie - postanowiła oddać je we franczyzę, tak jak wcześniej zrobiono to w Łodzi. Ponadto firma postanowiła skoncentrować się tylko na jednej działalności – edytorskiej. Do tej pory wydawnictwo działało w trzech dziedzinach: edytorskiej, drukarskiej i dystrybucyjnej.

Ossolineum to jedna z najstarszych i największych bibliotek naukowych w kraju, gromadzi publikacje przede wszystkim z dziedziny humanistyki. Liczy blisko 2 miliony zbiorów. Jeżeli księgarnia i wydawnictwo upadnie będzie to z pewnością kulturalny skandal bez precedensu. Wydawnictwo Ossolineum to nie tylko spółka z o.o., ale przede wszystkim instytucja narodowa, która od blisko 200 lat odgrywa niebagatelną rolę w polskiej kulturze i nauce. Poniesiemy niepowetowaną stratę, jeśli zniknie. Dlatego warto się zastanowić, czy cokolwiek zwalnia instytucje odpowiedzialne za polską kulturę z zainteresowania zaistniałą sytuacją. O bezpośrednich dotacjach państwowych nie ma mowy, bo wydawnictwo działa na zasadach firmy, a nie fundacji tłumaczy Adolf Juzwenko, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich (ZNO).

W dzisiejszym Pulsie Biznesu Jan Akielaszek, współorganizator akcji bicia rekordu (Wydawnictwo Ossolineum chce ustanowić rekord Guinnessa w liczbie sprzedanych książek naukowych i popularnonaukowych; akcja ma być prowadzona na czterech dworcach kolejowych w Polsce, celem akcji jest promocja wydawnictwa.), wartość Ossolineum wycenia na 190 mln zł i proponuje wprowadzenie spółki na NewConnect. Trudno jest nam się odnieść do tych informacji. Po pierwsze dlatego, że Pan Akielaszek nie jest związany ze spółką formalnie i nie wiemy, czy jego propozycje zostaną potraktowane poważnie; poczekajmy aż na ten temat wypowie się prezes spółki. Po drugie, warto zastanowić się, czy alternatywny rynek w czasach kryzysu jest naprawdę szczęśliwym rozwiązaniem?

Agnieszka Grabuś , 02 czerwca 2009 r.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram