Właściciel Smyka i Empiku, Yaron Bruckner nie żyje

Data dodania: 8 sierpnia 2013
Autor: Redakcja
Kategoria:

 

YaronBruckner - izraelski przedsiębiorca i filantrop był założycielem Eastbridge Group do której należy m.in. Empik i Smyk. Miał 56 lat.

Swoją przygodę z biznesem rozpoczął w drugiej połowie lat 70., kiedy to założył spółkę Zidav. Belgijska firma specjalizowała się w handlu z krajami byłego „bloku wschodniego”, a przede wszystkim z Polską, Rumunią i byłą Jugosławią. To był początek wieloletniego zaangażowania Brucknera w Europę Środkowo – Wschodnią.

Eastbridge Group powstała w latach 80. ubiegłego wieku. Ze strony internetowej firmy można dowiedzieć się m.in., że posiada ona aktywa o wartości 1,5 mld euro, a także, że zatrudnia ponad 11 tysięcy osób. Działalność grupy skupia się w kilku krajach: Polsce, Niemczech, Rosji, Ukarinie, Turcji, Belgii, Luksemburgu i Stanach Zjednoczonych.

Zachodnie media podkreślają, że Polska była jednym z kluczowych rynków dla Brucknera i jego Eastbridge Group. To właśnie dzięki niemu działalność w Polsce rozpoczęły m.in. Kodak czy Nestle. Bruckner był również odpowiedzialny za wprowadzenie do Polski takich marek jak odzieżowy Orsay, River Island, Esprit czy też obuwniczy Aldo. Media informują, że to właśnie Bruckner stał za wprowadzeniem do naszego kraju, kultowej w Stanach Zjednoczonych, marki GAP.

Jednak jego najbardziej znanym biznesem w Polsce jest sieć salonów Empik i sklepy Smyk. (Eastbridge Gruop posiada 38 proc. udziałów w notowanej na warszawskiej giełdzie spółce Empik Media&Fashion Group). Sporo kontrowersji wzbudził zakup udziałów w państwowej na tamte czasy spółce Domy Towarowe „Centrum”. Wątpliwości wzbudził fakt, że udziały zostały sprzedane po bardzo niskiej cenie.

Źródło: Onet

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram