Właściciel Centro złożył wniosek o upadłość w Rosji

Autor: Redakcja
Data dodania: 20 kwietnia 2016
Kategoria:
Foto: Facebook
Właściciel Centro bankrutem w Rosji.

Rosyjski detalista, który budował sieć sklepów obuwniczych w Polsce pod marką Centro chce ogłosić upadłość w swoim kraju. W ciągu ostatniego roku zamknął 250 sklepów w Rosji i kolejne 100 w pierwszym kwartale tego roku.

Sąd arbitrażowy Moskwy wprowadził obserwację jednej z największych spółek w Rosji zarządzającą siecią sklepów obuwniczych Centrobuv. Powodem są długi spółki wobec kontrahentów i banku, w którym firma ma kredyt – informuje serwis buybrand.ru.

O uruchomienie tej procedury wystąpiła spółka Sandorini, której Centrobuv jest winny ponad 4 mln rubli oraz Moskiewski Bank Kredytowy (MKB). Rozpatrzenie sprawy upadłości zostało zaplanowane na 6 września br.

Jak relacjonuje współwłaściciel Centrobuv Dmitrij Swietłow, strategia działań zarządu spółki nie jest określona, ale rozmowy o restrukturyzacji długów trwają. Łącznie w rosyjskich sądach zostały zarejestrowane cztery wnioski o upadłość sieci, które jeszcze nie są rozpatrzone.

W 2015 roku Centrobuv zamknął w Rosji ponad 250 sklepów. W pierszym kwartale 2016 roku – prawie 100. Mimo to, sieć sklepów obuwniczych pozostaje liderem rosyjskiego rynku ze względu na wielkość sprzedaży i liczbę punktów handlowych. Obecnie detalista ma około 700 sklepów.

Do upadłości spółki przyczyniły się działania związane z przygotowaniem się do IPO, w tym agresywny wzrost w oparciu o kredyty. Według stanu na koniec 2014 roku długoterminowe zobowiązania spółki wynosiły 15,3 mld rubli, krótkoterminowe – 10,1 mld rubli.

Przypomnijmy, że Centrobuv rozwijał sieć sklepów również w Polsce pod marką Centro. W tym roku rosyjska spółka opuściła nasz rynek w atmosferze skandalu. Wiadomość, że rosyjska sieć obuwnicza wycofuje się z Polski ogłaszając upadłość pojawiła się już w czerwcu zeszłego roku. Decyzja o likwidacji polskiej sieci Centro została podjęta uchwałą zwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki C-Trade Sp. z o.o., której podlegały placówki, należące do Centro w Polsce.

W lipcu 2015 roku spółka zmieniła nazwę na Kepuce Sp. z o.o. w likwidacji - po to, by wierzyciele nie mogli zgłaszać swoich roszczeń wobec niej. Przedstawiciele firmy w Polsce unikali komentowania tej decyzji. Odchodząc inwestor zostawił ponad 50 pustych sklepów (m.in. w Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu) i 500 pracowników, z którymi nie rozwiązał umów zgodnie z prawem.

Przeczytaj więcej: Nie ma takiego numeru – tak rosyjska sieciówka wyniosła się z Polski

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 30 listopada 2022
Polacy chcą żyć zdrowo, przedsiębiorcy mogą na tym zarobić
Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram