Wesołe jest życie staruszka

Autor: Redakcja
Data dodania: 28 kwietnia 2008
Kategoria:

Tak swego czasu śpiewał Kabaret Starszych Panów i ciężko by było nie zgodzić się ze słowami tej jakże sympatycznej piosenki gdyby nie to, że patrząc na obecną sytuację osób powyżej 65 roku życia w naszym kraju niejednokrotnie niestety trudno o uśmiech na twarzy.

Wiele razy w ostatnim czasie media informowały nas bowiem o skandalicznym traktowaniu przez personel pensjonariuszy domów opieki szumnie nazywanych domami „spokojnej starości”, czy „radosnej jesieni”. Okazywało się wtedy, że ani ze spokojem, ani z radością nie mają one absolutnie nic wspólnego. A wręcz odwrotnie. Czy tak musi być?

Będzie nas coraz więcej
Dane statystyczne są nieubłagalne. Za 8-10 lat będzie prawie dwa razy więcej osób w wieku powyżej 65 roku życia niż obecnie. Pozytywną informacją jest natomiast to, że grupa ta nie tylko będzie liczniejsza, ale również będzie cechowała się większą siłą nabywczą. Oprócz specjalnych ofert adresowanych do tych odbiorców, tj. organizacja wyjazdów turystycznych ukierunkowanych na specyficzne potrzeby i wymagania tej grupy wiekowej, sieci wyspecjalizowanych kawiarni nastawionych na taki właśnie rodzaj klienta, czy nie warto by było pomyśleć również o wyspecjalizowanych ośrodkach zapewniających spędzenie prawdziwie spokojnej i radosnej jesieni życia w komfortowych warunkach?

Serenity znaczy pogodność
Gdańska spółka Serenity (z ang. pogodność, spokój), która wkrótce zadebiutuje na New Connect, postawiła właśnie na to ostatnie. Zgodnie z planami jakie zamierza zrealizować zarząd spółki, do 2015 roku ma powstać sieć 12 domów spokojnej starości o wysokim standardzie. Ośrodki te mają pojawić się na terenie dwóch województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.
Jak pisze „Puls Biznesu” pomysł na Serenity nie wziął się tylko z lektury prognoz Głównego Urzędu Statystycznego. Członkowie zarządu spółki mieli do czynienia z takimi placówkami za granicą. Piotr Nalepa – główny akcjonariusz Serenity, widząc, jak szybko rozwijają się podobne firmy choćby w Wielkiej Brytanii, nie ma zamiaru przepuścić okazji. Na razie na hasło „sieć domów opieki” w Google wyskakują głównie strony z ofertami pracy na Wyspach - mówi na łamach „Pulsu Biznesu” -  tam to jest cała, osobna branża, a w Polsce nie ma domów opieki z prawdziwego zdarzenia. Zbudowanych od podstaw, a nie z przerobionego domku jednorodzinnego, na ciasnej działce — dodaje Marek Bylina, prezes spółki.

A może franchising?
Serenity ma w planach dwa duże domy mieszczące po 120 pensjonariuszy i 10 mniejszych, gdzie zamieszka po około 70 osób w każdym. Wszystko w wysokim standardzie (w każdym pokoju będzie nawet Internet), a większość z nich zlokalizowana w pobliżu większych miast. Dla pensjonariuszy zostaną wprowadzone specjalne diety, zajęcia ruchowe, a także spotkania z młodymi ludźmi. Pomysłodawcy nie ukrywają, że liczą na duże zyski, nie tylko ze względu na ogromną nadwyżkę popytu nad podażą, ale przede wszystkim ze względu na unikalność i pionierski charakter projektu na polskim rynku. Nie ukrywają również, że w przyszłości, kiedy naszym krajowym rynkiem zainteresują się już także światowi potentaci w branży, biorą pod uwagę odsprzedaż firmy, zarówno udziałów, jak i całości.
Należałoby się więc może zastanowić czy dobrym pomysłem na rozbudowę sieci nie byłoby rozpoczęcie działalności również na zasadach franchisingu. Ze względu na wyjątkowość pomysłu, jego specyficzny charakter i dużą kosztochłonność inwestycji wydaje się to być rozwiązaniem do rozważenia.
Na razie jednak przed firmą Serenity kawał pracy do wykonania. My natomiast czekamy na pierwszą placówkę, bo lata lecą i kto wie, czy za Kabaretem Starszych Panów wkrótce nie zaśpiewamy:

„Wesołe jest życie staruszka
Gdzie spojrzy tam bóstwo co krok
Tu biuścik zachwyci tam nóżka
bo nie ten bo nie ten juz wzrok”

Katarzyna Strzyż
28 kwietnia 2008

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

Data dodania: 11 sierpnia 2022
Ponad połowa Polaków akceptuje pracę na czarno
Data dodania: 10 sierpnia 2022
Sieć Duży Ben ma już 250 sklepów
Data dodania: 9 sierpnia 2022
Franczyza czy własny biznes?
Data dodania: 8 sierpnia 2022
Franczyza na niepewne czasy

zobacz więcej

Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram