Wejście na rynek e-pożyczek – analiza sił Portera

Data dodania: 8 czerwca 2018

Rynek pożyczek online jest potencjalnie dobrym sposobem na biznesowy i finansowy sukces. Z drugiej jednak strony wejścia na niego jest wysoce ryzykowne. Sprawdźmy, jakie wnioski przyniesie więc nam analiza strukturalnego tego sektora, dokonana przez analizę pięciu sił Portera.

Siła przetargowa nabywców i dostawców

Klientów na usługi firm pożyczkowych w Polsce nie brakuje, wręcz przeciwnie ich liczba cały czas rośnie. Rynek pożyczek internetowych w naszym kraju jest ogromny, a przejęcie nawet względnie niedużej ilości klientów to szansa na ogromne zyski.
Rynek klientów jest także wysoce rozdrobniony, co do zasady klienci nie mają możliwości negocjowania warunków pożyczek, są jednak chronieni przez instytucje państwowe, takie jak Urząd ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wchodząc na ten rynek nie trzeba się także obawiać problemów z dostawcami.

Rywalizacja wewnątrz sektora i groźba pojawienia się nowych konkurentów

Rynek pożyczek w Polsce jest już wysoce konkurencyjny. Firm, od których można pożyczyć pieniądze online jest naprawdę dużo, a więc, aby przebić się na tym rynku, trzeba przygotować atrakcyjną ofertę, przeprowadzić szereg kampanii reklamowych, a także zapewnić możliwie najwyższy poziom jakości obsługi klienta. W konsekwencji, aby przyciągnąć do siebie klientów, konieczne może okazać się zainwestowanie sporych środków w reklamę oraz jakość usług.

Trzeba też mieć na uwadze, że klienci są coraz bardziej świadomi swoich praw i obowiązków, a decyzję coraz częściej opierają na racjonalnych przesłankach. Chcąc więc wyróżnić się na tle konkurencji i przekonać do siebie klientów, trzeba zapewnić odpowiednio wysoką jakość, aby znaleźć się na czele takich rankingów, jak Matchbanker.

Rynek pożyczek online kusi potencjalnym wielkim sukcesem finansowym, co przyciąga kolejne podmioty. W konsekwencji stale przybywa nowych przedsiębiorstw oferujących pożyczki internetowe.

Zagrożenie za strony substytutów

Firmy pożyczające przez Internet osiągnęły sukces poprzez oferowanie usług substytucyjnych do kredytów bankowych. Pożyczki online są dużo bardziej atrakcyjne dla klientów od kredytów, ponieważ ich przyznawalność jest wysoka, formalności są ograniczone do minimum, a wszystko działa niezwykle szybko, od momentu wypełnienia wniosku pożyczkowego, aż po przelew środków na konto pożyczkobiorcy.

Instytucje pożyczkowe stały się więc realną konkurencją dla mikro-kredytów bankowych. Obecnie banki robią niewiele by zapewnić jakość usług w tym segmencie na poziomie zbliżonym do ofert firm pożyczkowych. Nie można jednak wykluczyć, że przynajmniej część banków w przyszłości, podejmie działania mające na celu uproszczenie i przyspieszenie procedur, przez co odbierze część klientów od firm pożyczkowych.

Podsumowanie

Z jednej strony wejście na rynek pożyczek może okazać się wielkim sukcesem, ponieważ klientów na tego typu usługi stale przybywa i jest to potencjalny sposób na gigantyczny sukces finansowy. Z drugiej jednak strony wchodząc na ten rynek, trzeba liczyć się ze sporym ryzykiem, a konieczne okazać może się odpowiednio duże zaplecze finansowe oraz doświadczenie.

Warto też pamiętać, że określenie szans powodzenia wejścia na rynek pożyczek online wymaga znacznie szerszej analizy sytuacji rynkowej oraz otoczenia prawnego, makroekonomicznego, politycznego i społecznego. Rynek ten wciąż wzbudza bowiem pewne kontrowersje, a także co jakiś czas pojawiają się zmiany prawne, które mają wielki wpływ na sposób funkcjonowania i dochodowość prowadzenia takiego biznesu.

Trzeba mieć na uwadze także to, że instytucje pożyczkowe online zbierają szereg danych wrażliwych na temat swych klientów, a w przypadku wykradzenia takich danych przez hakerów firma może także mieć spore problemy natury prawnej.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Antygen.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design