Firmy mają niecały rok na przygotowanie się do wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur

Data dodania: 3 lutego 2023
Kategoria:

Od 2024 roku firmy będą zobowiązane do korzystania z systemu Krajowej Administracji Skarbowej, zwanego Krajowym Systemem e-Faktur (KSeF).

Wprowadzenie tego systemu ma na celu zaostrzenie nadzoru państwa nad efektywnością ściągania podatków. Oprócz tego przyczyni się do cyfryzacji przedsiębiorstw, przyspieszenia zwrotów VAT, a także standaryzacji formatu faktur, co ułatwi ich gromadzenie i analizę. W pierwszej fazie jednak, firmy będą musiały ponieść znaczące koszty związane z pracą, czasem i finansami.

− Skrócenie terminu zwrotu VAT z 60 do 40 dni będzie atrakcyjną zmianą – mówi Maciej Dybaś, partner w zespole podatków pośrednich CRIDO. – Uproszczenia w korektach faktur również zostaną wprowadzone, a długofalowo największą zaletą będzie ujednolicenie formatu wszystkich faktur zakupowych, co ułatwi ich przetwarzanie i integrację z systemami finansowo-księgowymi przedsiębiorstw.

Jednym z głównych celów KSeF jest zmniejszenie luki w VAT. Opcja wystawiania i odbioru e-Faktur została udostępniona od 1 stycznia 2022 jako dobrowolna. W zeszłym roku przez system wyemitowano 25 mln faktur. Szacuje się, że po wprowadzeniu obowiązku korzystania z KSeF, liczba ta wzrośnie do 2,5 mld rocznie, czyli o 100 razy. Firmy mają 11 miesięcy na dostosowanie swoich systemów i procedur, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami oraz koniecznością zaangażowania wielu osób.

− Wymagane będzie dostosowanie przez przedsiębiorstwa nie tylko systemów IT, ale też zmiany w procedurach biznesowych – dodaje Maciej Dybaś. − Przydzielanie odpowiednich uprawnień osobom odpowiedzialnym za faktury, planowanie przepływu dokumentów z KSeF do systemów finansowo-księgowych – to wszystko spowoduje znaczne wydatki zarówno materialne, jak i czasowe.

Projekt przepisów wynika z decyzji wykonawczej Rady (UE) nr 2022/1003 z 17 czerwca 2022, pozwalającej Polsce na stosowanie specjalnych środków odstępujących od art. 218 i 232 Dyrektywy 2006/112/WE. Polska znajduje się w czołówce krajów wprowadzających takie rozwiązania, obejmujących zarówno transakcje między firmami (B2B), jak i z instytucjami publicznymi (B2G) czy konsumentami (B2C). Włochy, które wcześniej wprowadziły e-faktury, początkowo ograniczyły obowiązek tylko do transakcji B2G. W Polsce konsultacje dotyczące systemu trwały do 23 grudnia.

− Pewne kwestie techniczne mogłyby być lepiej przemyślane. Na przykład, czy faktycznie należy włączać do KSeF faktury dla konsumentów nie odliczających VAT – zastanawia się partner w zespole podatków pośrednich CRIDO. − Dodatkowo, KSeF nie będzie przechowywał załączników do faktur, co wymusi utrzymywanie dwóch kanałów przekazywania dokumentów do kontrahentów: jednego dla samych faktur przez KSeF, drugiego zaś dla załączników, co będzie wymagało dodatkowej pracy.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design