Na początku września PPH Bomi S.A. sfinalizowało zakup Rabat Pomorze S.A. nabywając 95 proc. udziału w kapitale zakładowym tej spółki. Rabat Pomorze, obok przejętej w sierpniu spółki Rast S.A., weszło w skład Grupy Kapitałowej BOMI, posiadającej 48 sklepów delikatesowych i supermarketów, a także około 1 400 sklepów franczyzowych w całej Polsce. Jednak Bomi nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa…
Powoli cichną głosy, że po tych przejęciach Bomi miałoby zostać wchłonięte przez innego wielkiego gracza branży spożywczej, np. Emperię. — Wbrew temu, co mówi się na rynku, Bomi nie jest na sprzedaż. A już na pewno nie przy obecnej wycenie i koniunkturze giełdowej. Jesteśmy dziś jedną z najbardziej poukładanych i szybko rozwijających się firm handlowych, a przed nami są duże możliwości dalszego rozwoju — mówi w Pulsie Biznesu Krzysztof Pietkun, wiceszef rady nadzorczej Bomi i jeden z akcjonariuszy spółki. — Nie myślimy o sprzedaży firmy. Wręcz przeciwnie, negocjujemy kolejne przejęcia, głównie w obszarze handlu detalicznego (supermarkety). Ponadto chcemy mocniej związać sklepy Sieci 34 z Rabatem Pomorze, co powinno przełożyć się na znaczący wzrost obrotów Rabatu. Sklepy tej sieci notują 3,5 mld zl sprzedaży, tymczasem Rabat Pomorze — ponad 600 mln zł. Potencjał wzrostu sprzedaży do Sieci 34 jest więc ogromny — dodaje Krzysztof Pietkun. Bomi pracuje w tym celu nad atrakcyjną dla jej partnerów detalicznych ofertą współpracy franczyzowej.
Bardziej niż sprzedaży Bomi powinniśmy się spodziewać jego kolejnych, odważnych ruchów w celu połączenia się z innym silnym podmiotem w branży. - Możliwe są różne scenariusze- mówi Adam Wroczyński, ekspert Akademii Rozwoju Systemów Sieciowych. - Bardzo trudno jest wskazać podmiot, z którym mogłaby się łatwo i z obopólną korzyścią połączyć Grupa Bomi. W grę niekoniecznie wchodziłoby połączenie z wielką firmą handlową typu Emperii, ale raczej z firmą o potencjale i profilu zbliżonym do Bomi. Takim partnerem byłby np. wybierający się na giełdę Eko Holding. Obie firmy uzupełniałyby się też dobrze pod względem terytorialnym. Z tego, co wiem, możliwość połączenia z Emperią była już wcześniej analizowana przez właścicieli Bomi i przepadła. W spółce zaszło jednak wiele zmian, więc podejście mogło się zmienić – dodaje Adam Wroczyński.
Kasia Foks, 12 września 2008 r.
Na podstawie: Puls Biznesu
Czytaj również:
"Bomi inwestuje w rozwój organiczny", 15 maja 2008 r.
"FMCG 2008", marzec 2008 r.
"Spółka Bomi przejmie 80% udziałów Rabat Pomorze S.A.", 11 grudnia 2008 r.