W kryzysie spada sprzedaż dóbr luksusowych

Autor: Redakcja
Data dodania: 30 grudnia 2008
Kategoria:
bulgari_logo.jpg

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy amerykańscy konsumenci wydali około 20 proc. mniej pieniędzy niż przed rokiem na artykuły luksusowe. Spadła sprzedaż damskich ubrań, elektroniki użytkowej i biżuterii. Podobnie jest w innych krajach.

Według SpedingPluse, instytucji, która monitoruje rynek dóbr luksusowych w USA, tylko dzięki obniżkom cen aż o 70 proc, udało się spowolnić spadek w okresie przedświątecznym. W ostatnim tygodniu przed Bożym Narodzeniem wydatki zmniejszyły się o 4 proc. w stosunku do tego samego okresu przed rokiem. W okresie od 1 listopada do 24 grudnia sprzedaż drogich damskich ubrań spadła o 23 proc, a męskich o 14 proc. Sprzedaż najwyższej klasy elektroniki użytkowej obniżyła się o 27 proc, a dóbr kosztujących więcej niż 1000 dol. jeszcze bardziej.

bulgari_logo.jpgNajgorzej sprzedaje się biżuteria. W ostatnich dwóch miesiącach roku klienci kupili aż o 35 proc. mniej wyrobów jubilerskich. Z raportu firmy doradczej Bain & Company wynika, że w całym 2008 roku wzrost globalnych wydatków na luksusowe artykuły i usługi przyhamuje do 3 proc. To o połowę mniejsza dynamika niż w ubiegłym roku i ledwie jedna trzecia wzrostu sprzed dwóch lat. Jeszcze gorzej ma być w przyszłym roku, gdy wydatki na luksusowe zakupy obniżą się. Według autorów raportu spadek w niektórych regionach może wówczas sięgnąć 7 proc. Ale recesja w luksusie powinna być stosunkowo krótka. Wszystko dzięki rosnącej grupie klientów w bogacących się krajach BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny). Najszybciej wyjdą z kryzysu firmy z portfelem mocnych marek. One pierwsze zrekompensują spadek sprzedaży na dojrzałych rynkach Ameryki Północnej, Europy i Japonii ekspansją w krajach BRIC oraz w Europie Wschodniej.  To właśnie dzięki najbogatszym konsumentom z naszego regionu wzrost wydatków na luksus w całej Europie jedynie zwolni w przyszłym roku do około 2 proc. W najbardziej dotkniętych kryzysem Stanach Zjednoczonych utrzyma się na obecnym poziomie. Natomiast w Japonii może spaść  nawet o 7 proc.

Spadek sprzedaży dóbr luksusowych widać też w Polsce. - Od lipca obroty spadły ok. 20 proc. - mówi Piotr Miszczuk, właściciel firmy Hermitage, która jest wyłącznym przedstawicielem luksusowych marek zegarków takich jak Hublot czy Girard-Perregaux,  biżuterii Bulgari czy luksusowych telefonów komórkowych Vertu. Kryzysu jednak się nie boi, bo 18 grudnia 2008 roku w Warszawie oficjalnie otwarto pierwszy w Polsce butik Hublot. Już przed miesiącem oficjalnie o spadkach sprzedaży informowały takie marki jak Burberry, Bulgari, Richemont i Hermes. Ostrzegano inwestorów, by nie liczyli na ogromne zyski w okresie przedświątecznym. Burberry podał, że wydatki w jego sklepach firmowych spadły w październiku i listopadzie o kilka procent, a sprzedaż w hurcie do butików prowadzonych na zasadzie franczyzy obniżyła się nawet o 10 proc.

Żródło: Henryk Sadowski, Polska The Times
Wsp. Joanna Pieńczykowska
30 grudnia 2008 r.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram