W internecie szukamy środków na rozwój własnej firmy

Autor: Redakcja
Data dodania: 12 maja 2008
Kategoria:

W Polsce działają trzy portale umożliwiające internautom pożyczanie pieniędzy bez pośrednictwa banku. Z obserwacji "Parkietu" wynika, że wiele osób szuka na aukcjach pieniędzy na rozkręcenie własnego biznesu.

"Na największym z działających w Polsce portali pożyczkowych Kokos.pl zarejestrowanych jest ponad 7 tys. użytkowników, a każdego dnia przybywa kolejne 80 -100 osób. Wartość udzielonych pożyczek przekroczyła już 350 tys. zł. Każdego dnia prowadzonych jest ok. 30 aukcji, a średnia wartość udzielanej pożyczki to 900 zł. Średnia wysokość oprocentowania wynosi 15 proc. w skali roku, przy czym największą popularnością cieszą się aukcje trzymiesięczne, oprocentowane na 28 proc. w skali roku (po trzech miesiącach zyskuje się 7 proc).", informuje "Parkiet".

"Co ciekawe, na portalach pożyczkowych mnóstwo jest ludzi przedsiębiorczych. Wiele osób chce pożyczone pieniądze przeznaczyć na własny biznes.", zauważa gazeta.

"- Z naszej analizy wynika, że użytkownicy dzielą się na dwie grupy. Pierwsza to osoby młode, wykształcone i pracujące, nielubiące tracić czasu na stanie w kolejkach w placówkach bankowych - mówi Dorota Janik, rzecznik prasowy firmy Blue Media, która stworzyła portal Kokos.pl. Do drugiej grupy należą mieszkańcy mniejszych miejscowości, w których poziom penetracji usługami finansowymi jest niewielki.", czytamy.

"Sukces dwóch innych portali - Monetto.pl i Finansowo.pl - które również na początku tego roku rozpoczęły działalność, jest nieco mniej spektakularny. Na Monetto każdego dnia toczy się 30 aukcji, ale tylko ok. 25 proc. potencjalnych pożyczkobiorców udaje się zdobyć potrzebne środki (na Finansowo.pl ten odsetek jest jeszcze niższy).", czytamy dalej.

Idea pożyczek internetowych powstała na Zachodzie, gdzie serwisy social lending, takie jak np. Zopa.com działają już od dawna i cieszą się dużym powodzeniem. Instytut Gartnera szacuje, że w 2010 roku social lending zabierze sektorowi bankowemu nawet 10 proc. rynku kredytowego.

Więcej na ten temat w "Parkiecie".

Źródło: www.bankier.pl

Dołącz do newslettera

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram