W 2014 roku nowi przedsiębiorcy zapłacą większy ZUS

Autor: Redakcja
Kategoria:
ZUS

Od 1 stycznia 2014 roku wzrośnie wynagrodzenie minimalne, co przełoży się również na wysokość opłat za „mały ZUS”, czyli preferencyjne składki na ubezpieczenie społeczne dla świeżo upieczonych przedsiębiorców. Oznacza to, że wszystkie osoby opłacające ZUS preferencyjny zapłacą rocznie ponad 90 zł więcej.

„Mały ZUS” obowiązuje przez pierwsze 24 pełne miesiące począwszy od momentu zarejestrowania działalności.

W 2014 roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie z 1600 zł do 1680 zł. Oznacza to że początkujący przedsiębiorcy będą musieli zapłacić większe składki ZUS, które wyliczane są od podstawy stanowiącej kwotę nie niższą niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

O ile więcej trzeba będzie zapłacić? Miesięczne składki na „mały ZUS” wzrosną za kilka tygodni z poziomu 153,12 zł do 160,78 zł, a więc o 7,66 zł. W ujęciu rocznym przedsiębiorcy muszą liczyć się z wydatkiem wyższym o przeszło 90 zł. Kwota 160,78 zł dotyczy jednak tylko tych właścicieli firm, którzy zapłacą dobrowolną składkę chorobową.

Jaka będzie wysokość poszczególnych składek?

Jak w praktyce wyglądają wyliczenia prowadzące do powyższych liczb? Jako że w 2013 roku płaca minimalna wynosi 1600 zł brutto, podstawą wyliczania składek na ubezpieczenie społeczne do ZUS jest kwota stanowiąca 30% z 1600 zł, czyli 480 zł. Kiedy płaca minimalna wzrośnie do poziomu 1680 zł, podstawa wymiaru zwiększy się do kwoty 504 zł. W rozbiciu na poszczególne składki ZUS, całość opłat przedstawia się następująco:

 

inFakt

To wyliczenie odnosi się do wysokości „małego ZUS-u” w przypadku przedsiębiorców, którzy zdecydowali się opłacać dobrowolna składkę chorobową. Oczywiście do kwoty „małego ZUS-u” należy doliczyć jeszcze składkę zdrowotną, której wysokość na 2014 r. nie jest jeszcze znana.

Dla kogo „mały ZUS”?

Prawo do opłacania preferencyjnych składek ZUS na ubezpieczenie społeczne przez pełne 24 miesiące mają przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie własnej działalności gospodarczej, o ile spełnią łącznie dwa warunki: nie prowadzili firmy w ciągu ostatnich 5 lat i nie świadczą dla firmy, w której byli zatrudnieni na etacie w tym samym roku lub poprzednim, usług o charakterze pokrywającym się z obowiązkami na etacie.

Co za tym idzie, początkujący przedsiębiorcy płacą znacznie niższe składki ZUS niż pozostali właściciele firm, których obowiązuje tzw. duży ZUS. W przypadku „dużego ZUS-u” bowiem składki społeczne są obliczane od minimalnej podstawy stanowiącej 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (w 2013 r. kwota ta wynosi 2115,60 zł). Co więcej, nowi przedsiębiorcy zwolnieni są z wpłat na Fundusz Pracy.

Natomiast w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego staż przedsiębiorcy nie ma żadnego znaczenia. Wszyscy przedsiębiorcy opłacają składkę na to ubezpieczenie w takiej samej wysokości. W 2013 r. wynosi ona 261,73 zł, natomiast kwota na 2014 r. nie jest jeszcze znana.

Autor: Sebastian Bobrowski, członek zarządu i ekspert ds. księgowości oraz zakładania własnej działalności gospodarczej w firmie inFakt.pl

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram