Utonęła ikona polskiej giełdy

Autor: Redakcja
Data dodania: 11 maja 2009
Kategoria:
logo_krosno.jpg

logo_krosno.jpgW kwietniu Sąd Okręgowy w Krośnie oddalił zażalenie zarządu Krośnieńskich Hut Szkła Krosno (KSH) na postanowienie Sądu Rejonowego w Krośnie o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku. Tym samym nie uwzględniono wniosku zarządu firmy o ogłoszenie upadłości przez układ z wierzycielami.

Problemy w spółce rozpoczęły się w 2008 roku. Wówczas rozpoczęły się masowe zwolnienia  (pracy zostało pozbawionych ponad tysiąc osób). Powodem był brak zamówień na szkło wytwarzane ręcznie i zła sytuacja finansowa spółki. To – zdaniem zarządu spółki - skutek kryzysu na rynku towarów luksusowych. Zarząd firmy w styczniu złożył wniosek o upadłość z możliwością zawarcia ugody z wierzycielami. Nieoficjalnie wiadomo, że zobowiązania i zadłużenie huty wynoszą 282 mln zł i przekraczają wartość aktywów. Największymi wierzycielami KHS są banki, dostawcy energii i gazu.

krosno_logo.jpgKrośnieńskie Huty Szkła Krosno to największy producent szkła gospodarczego (np. szklanki, kieliszki wytwarzane mechanicznie) w Polsce. Ponad połowa produkcji jest eksportowana do 60 krajów na świecie. Wraz z zakładem produkcyjnym w Tarnowie i Hutą Szkła w Jaśle, firma tworzy grupę kapitałową Krosno. W 1990 roku firma jako jedna z pierwszych zadebiutowała na warszawskiej giełdzie. W związku z uprawomocnieniem postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej hut szkła Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych włączył akcje spółki Krosno do Listy Alertów , czyli spółek o podwyższonym ryzyku. Ważność tracą zlecenia na akcje Krosna przekazane na giełdę, a nie zrealizowane do dnia 6 maja włącznie. Prawdopodobnie akcje w październiku, zgodnie z regulaminem, znikną z giełdy.

Od 2007 roku producent szkła gospodarczego zdecydował się na rozwój sprzedaży detalicznej poprzez system franchisingowy. Otworzenie pierwszych sklepów franchisingowych zaplanowane zostało na 2008 rok. "Galerie Krosno" zlokalizowane zostały w prestiżowych centrach handlowych w największych polskich miastach.

Agnieszka Grabuś, 11 maja 2009 r.

Dołącz do newslettera

zobacz więcej

Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram