Ustawa o handlu w niedzielę uchwalona

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: freeimages.com
Ustawa o handlu w niedzielę uchwalona

Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele wraz z poprawkami Prawa i Sprawiedliwości. Nowe prawo ma wejść w życie 1 marca 2018 r.

Teraz ustawa trafi do Senatu, a następnie do prezydenta. W przyszłym roku sklepy otwarte będą w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Handel będzie dozwolony również w jedną niedzielę przed Wielkanocą i dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

W 2019 r. sklepy będą otwarte w ostatnią niedzielę każdego miesiąca i niedziele przedświąteczne. Począwszy od 2020 r. handel będzie możliwy już tylko w siedem niedziel w roku: trzy przedświąteczne oraz w ostatnie niedziele przypadające w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

Posłowie poparli poprawki dotyczące całkowitego wyłączenia spod działania ustawy e-commerce. Zmienili także przepisy dotyczące otwierania sklepów istniejących na dworcach i na stacjach benzynowych.

Podmiotowych wyłączeń spod zakazu handlu w niedziele będzie niemal 30. Dotyczą one m.in. aptek, kwiaciarni, hurtowni farmaceutycznych, placówek pocztowych, stref wolnocłowych, sklepów internetowych, zakładów pogrzebowych, stacji paliw, a także sklepów, w których za ladą stanie właściciel.

Cztery najnowsze wyłączenia - te, które pojawiły się dopiero w najnowszych poprawkach - obejmują: piekarnie, cukiernie i lodziarnie, rolno-spożywcze rynki hurtowe, placówki handlowe prowadzone przez podmioty nabywające towary na terenie tychże rynków hurtowych, a także placówki handlowe, w których prowadzony jest wyłącznie skup zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka surowego.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram