Upadają polskie firmy ze stuletnią tradycją

Autor: Redakcja
Data dodania: 1 czerwca 2009
Kategoria:
logo_Swarzedz.jpg
logo_Swarzedz.jpgSmutne, ale prawdziwe. Pisaliśmy już o Krośnieńskich Hut Szkła Krosno, teraz przyszedł czas na Swarzędz Fala światowego kryzysu z impetem uderzyła w branżę budowlaną, jej skutki widoczne zaczynają być także na rynku artykułów wykończeniowych.

Obniża się popyt na dobra trwałe, a więc takie, z których konsument rezygnuje w pierwszej kolejności, kiedy szuka oszczędności – a są to m.in. meble. Tak źle nie było od pięciu lat. Biuro Analiz Makroekonomicznych Millennium podaje, że jesteśmy świadkami pierwszej od kwietnia 2005 r. ujemnej, nominalnej dynamiki sprzedaży mebli. „Kategoria ta jest powiązana z czynnikami o charakterze dochodowym, a spadek ten może sugerować zmniejszenie skłonności do konsumpcji, co jest negatywnym prognostykiem na najbliższą przyszłość” – podano w komentarzu.
Dotkliwie odczuła to spółka Swarzędz - firma ze stuletnią tradycją na rynku i osiemnastoletnim stażem na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. 20. maja ruszyła likwidacja nieruchomości spółki, a w lipcu odbędzie się pierwsza rozprawa dotycząca stwierdzenia nieważności jej likwidacji. Meblowa spółka po pierwszym kwartale 2009 roku pogorszyła wyniki. Co prawda przychody zwiększyły się o 14 proc. do 5,72 mln zł, ale strata operacyjna pogłębiła się z 1,3 do 3,2 mln zł a strata netto z 1,2 do 3,4 mln zł. Popyt spada szczególnie na wyroby droższe. W segmencie klasy niższej i średniej nie jest jeszcze tak źle.
Agnieszka Grabuś , 1 czerwca 2009 r.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram