UOKiK wydał warunkową zgodę na przejęcie przez BP kontroli nad Arge

Data dodania: 21 maja 2019
Kategoria:
Foto: Arge

BP Europe na terenie Polski zajmuje się m.in. hurtową i detaliczną sprzedażą paliw. Taką  działalność prowadzi też Arge Paliwa. Arge Nieruchomości przede wszystkim zarządza, wynajmuje i sprzedaje własne nieruchomości.

We wrześniu 2018 r. urząd skierował sprawę do II fazy postępowania. – Uznaliśmy, że konieczne będzie przeprowadzenie badania rynku i weryfikacja danych przedstawionych przez BP Europe we wniosku o zgodę na transakcję. Zapytaliśmy ok. 100 konkurentów uczestników koncentracji o ich opinie na temat przejęcia, wielkości własnej sprzedaży i zasięg terytorialny ich działalności - mówi wiceprezes UOKiK, Michał Holeksa.

Otrzymane odpowiedzi wskazały m.in. na jakim obszarze stacje paliw konkurują ze sobą. UOKiK przyjął, że są to lokalne rynki, które np. w miastach wyznacza promień do 2,5 lub do 5 km jazdy samochodem po drogach publicznych od przejmowanej  stacji.

Analiza zgromadzonego materiału pokazała, że transakcja może ograniczyć konkurencję. Dlatego UOKiK zdecydował o wystosowaniu zastrzeżeń do koncentracji. Zarówno BP Europe, jak i Arge posiadają stacje paliw po obu stronach drogi ekspresowej S52 w Cieszynie. Są one pierwszymi, które spotykają kierowcy przy wjeździe do Polski i ostatnimi, które mijają, opuszczając nasz kraj. Po przeprowadzeniu koncentracji BP Europe mogłoby uzyskać pozycję dominującą na tym rynku.
W odpowiedzi na zarzuty spółka wystąpiła z propozycją warunku. Zgodnie z nim BP Europa będzie musiało sprzedać dwie stacje paliw w rejonie Cieszyna. Nowym właścicielem zostanie niezależny inwestor. UOKiK przystał na propozycje przedsiębiorcy i zobowiązał go do poinformowania urzędu o wykonaniu warunku w terminie 30 dni od daty jego realizacji.

- Realizacja warunku spowoduje, że planowana koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji, w szczególności przez powstanie lub umocnienie pozycji dominującej na lokalnych rynkach detalicznej sprzedaży paliw płynnych w Cieszynie – mówi wiceprezes UOKiK, Michał Holeksa.

Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Oceniając koncentrację, prezes urzędu może zakazać transakcji, wydać zgodę na jej dokonanie bądź uzależnić zgodę od spełnienia przez przedsiębiorcę dodatkowych warunków. Wydane decyzje są ważne przez dwa lata. Od 2004 r. jest to 27 rozstrzygnięcie  nakładające obowiązki na zgłaszającego transakcję.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Antygen.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design