UOKIK szuka zmów

Data dodania: 23 maja 2018
Kategoria:
Foto: UOKIK

Od początku roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadził już pięć akcji przeszukiwania w ramach postępowań wyjaśniających. Urzędnicy podejrzewają, że przedsiębiorcy zawarli antykonkurencyjne porozumienia.

Pracownicy urzędu przeszukali dokumenty, dane z komputerów i telefonów oraz wysłuchali oświadczeń menedżerów i dyrektorów ds. sprzedaży. Przeszukania odbyły się w kilkunastu lokalizacjach i dotyczyły pięciu branż: dystrybucji sprzętu fotograficznego, dystrybucji kompresorów (sprężarek), sprzedaży pojazdów ciężarowych i części zamiennych do tych pojazdów, działalności agencji brandingowych i marketingowych oraz dystrybucji instrumentów muzycznych.
- Praktyki mogły naruszać zarówno polskie, jak i unijne przepisy. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Postępowanie wyjaśniające jest pierwszym etapem działań UOKiK, prowadzone jest na razie w sprawie, a nie przeciwko jakimkolwiek przedsiębiorcom – mówi prezes UOKiK, Marek Niechciał.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dysponuje szeregiem środków, które pozwalają na zebranie dowodów potwierdzających stosowanie niedozwolonych praktyk. Do jednych z najskuteczniejszych należy możliwość przeprowadzenia przeszukania w siedzibie przedsiębiorcy.
- Zebranie materiałów dowodowych w sprawie antymonopolowej to pierwszy etap w prowadzonych postępowaniach. Nie zawsze musi oznaczać sankcje dla przedsiębiorcy uczestniczącego w nielegalnym porozumieniu. Dla skruszonych mamy program łagodzenia kar - leniency. Dzięki niemu możemy zrezygnować z nałożenia kary pieniężnej lub ją obniżyć – wyjaśnia prezes UOKiK Marek Niechciał.

Przeszukanie w siedzibie przedsiębiorcy urząd stosuje w sytuacjach, kiedy zachodzi podejrzenie, że dany podmiot posiada istotne dowody. Może być prowadzone wyłącznie po uzyskaniu przez UOKiK zgody sądu. Podczas przeszukania przedsiębiorca ma obowiązek wpuścić kontrolujących do budynków i lokali, a także udostępnić dokumenty oraz nośniki danych. Prowadzone jest zwykle w asyście policji.     

Program łagodzenia kar – leniency daje przedsiębiorcy uczestniczącemu w nielegalnym porozumieniu szansę uniknięcia kary pieniężnej lub jej obniżenia. Można z niego skorzystać pod warunkiem współpracy z UOKiK oraz dostarczenia dowodów lub informacji dotyczących istnienia niedozwolonego porozumienia.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram