Unia wspiera rozwój małych firm

Autor: Redakcja
Data dodania: 6 listopada 2008
Kategoria:

Unia Europejska wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zarówno przedsiębiorców potrzebujących kapitału na rozwój nowych przedsięwzięć, jak i prywatnych inwestorów, działających na rynku PE/VC i obawiających się ryzyka inwestycji w młode spółki.

Fundusze typu PE/VC na rynkach rozwiniętych maja ugruntowana pozycję. Również w Polsce takie fundusze od wielu już lat wspierają rozwój dobrze rozwijających się przedsiębiorstw. Z reguły inwestycje funduszy skierowane są do firm będących w fazie rozwoju bądź ekspansji. Przedsiębiorstwa na takim etapie rozwoju generują już stosunkowo wysokie przychody, a także zyski, zatem ocena ich działalności i wyników jest podstawą decyzji inwestycyjnych funduszy PE/VC.

Istnieje jednak luka kapitałowa, zarówno w Polsce jak i innych krajach europejskich, która powoduje trudności z rozwojem młodych firm. Fundusze PE/VC niechętnie decydują się na inwestycje w przedsiębiorstwa, które powstały niedawno i nie mogą się jeszcze pochwalić wynikami i historią działalności. Często na takie projekty potrzeba stosunkowo niewielkich kapitałów i to również jest powodem niechętnego podejścia funduszy - niewielkie zaangażowanie środków = niewielki zysk z inwestycji, a analiza projektu kosztuje niemało. Banki również niechętnie udzielają wsparcia młodym firmom (w dobie obecnego światowego kryzysu systemu finansowego ten problem może się jeszcze mocniej dac we znaki) ze względu na brak historii i duże ryzyko inwestycyjne. Zatem pozyskanie kapitału na uruchomienie i rozwój młodej firmy stanowi poważny problem.

Dostrzegając te zależności, Unia Europejska wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zarówno przedsiębiorców potrzebujących kapitału na rozwój nowych przedsięwzięć, jak i prywatnych inwestorów, działających na rynku PE/VC i obawiających się ryzyka inwestycji w młode spółki. Aby zachęcić prywatny kapitał do angażowania się w zaniedbany segment projektów typu seed czy start up, UE za pośrednictwem Polskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości (PARP) uruchomiła sektorowy program operacyjny - działanie wspierające powstawanie funduszy kapitału zalążkowego typu seed capital. Dofinansowanie to ma sprawić, iż prywatny kapitał przy wsparciu środkami unijnymi i budżetowymi chętniej będzie podejmował ryzyko inwestycji w firmy w fazie seed czy start up.

Jednym z funduszy, który otrzymał wsparcie za pośrednictwem PARP, jest Silesia Fund Sp. z o.o., fundusz utworzony między innymi przez Secus Investment Sp. z o.o. Z kolei Secus Asset Management SA jest współwłaścicielem spółki zarządzającej funduszem Silesia. W tej chwili Fundusz jest w końcowym etapie tworzenia portfela inwestycyjnego. Ponad 60% środków, którymi Fundusz dysponuje zostało już przekazane firmom, a kolejnych kilka projektów jest w końcowej fazie ich opracowywania - przed końcem roku proces inwestycyjny będzie zakończony.

Ciekawym pomysłem, którym zainteresował się Fundusz, jest możliwość przesyłu sygnału telewizyjnego do końcowych odbiorców za pośrednictwem łącz internetowych (IPTV). Projekt taki realizuje młoda firma, uruchomiona w 2007 roku Play 5 SA z siedzibą w Siemianowicach Śląskich.

Play 5 to tylko jedna spośród portfelowych spółek funduszu Selsia Fund. Takich spółek jest już 6 w portfelu a kolejnych kilka czeka w kolejce. Niewątpliwie zamysł Unii Europejskiej, aby poprzez wsparcie kapitałowe prywatnych przedsiębiorców zachęcić ich do inwestowania w młode, dynamiczne i perspektywiczne firmy, sprawdził się w praktyce.

Redakcja, 6 listopada 2008 r.
Źródło: Piotr Haczyk, Wiceprezes Silesia Fund

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram